Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BERLÍN/BUDAPEŠŤ. Nemecký minister pre záležitosti Únie Michael Roth v piatkovom vydaní denníka Die Welt spomenul možnosť zavedenia finančných sankcií voči Maďarsku.
Reagoval tak na mimoriadne opatrenia, ktoré v rámci boja proti koronavírusu zaviedla vláda premiéra Viktor Orbána. Informovala o tom agentúra DPA.
"Nedokážeme našim obyvateľom vysvetliť skutočnosť, že (niektoré) krajiny financujú veľkú časť svojich verejných investícií peniazmi Únie a potom porušujú princípy Európskej únie," uviedol Roth.
Prebiehajúce rokovania o novom rozpočte Únie by podľa neho mohli byť príležitosťou prehodnotiť zmeny v pravidlách tak, aby mohli byť finančné sankcie schvaľované kvalifikovanou väčšinou.

Maďarský parlament hlasmi poslancov vládneho bloku schválil v pondelok zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia.
Opozícia tento zákon kritizovala s tým, že je časovo neohraničený a poskytuje vláde premiéra Viktora Orbána neobmedzené právomoci. Zákon si vyslúžil aj kritiku Únie.
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok poznamenala, že núdzové kroky krajín počas pandémie sú "pochopiteľné", avšak vyjadrila znepokojenie, že "určité opatrenia idú príliš ďaleko". "
Mimoriadne ma znepokojuje najmä situácia v Maďarsku," povedala. Von der Leyenová už predtým uviedla, že je nanajvýš dôležité, aby núdzové opatrenia neboli na úkor základných princípov a hodnôt stanovených v zmluvách o Únie.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?