Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ŽENEVA. Svetová zdravotnícka organizácia varovala krajiny Blízkeho východu, aby začali v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu urýchlene konať.
Zdravotnícka organizácia OSN tak reagovala na skutočnosť, že počet potvrdených prípadov sa v tomto vojnami poznamenanom regióne s prevažne nízkou úrovňou zdravotníctva za jeden týždeň zdvojnásobil a dosiahol takmer 60.000.
V piatok o tom informovala spravodajská stanica al-Džazíra.
"Nové prípady boli zaznamenané v niektorých krajinách, ktoré sú v rámci regiónu považované za najviac zraniteľné s veľmi krehkým zdravotníctvom," uviedol v tejto súvislosti riaditeľ WHO pre oblasť východného Stredomoria Ahmad Mandárí.
Mandharí ďalej zdôraznil, že prudký nárast v počte nakazených a mŕtvych bol zaznamenaný "dokonca aj v krajinách so silnejším zdravotníckym systémom".

Mimo Iránu, kde bolo zaznamenaných približne 50.000 prípadov nákazy, sú počty potvrdených prípadov inde na Blízkom východe pomerne nízke, najmä v porovnaní s Európou.
Experti sa však podľa al-Džazíry obávajú, že oficiálne údaje miestnych úradov o počte nakazených nezodpovedajú realite.
"Neviem, ako by som to už viac zdôraznil, ale narastajúci počet infikovaných ukazuje, že nákaza sa rýchlo šíri v miestnych komunitách," v blízkovýchodných krajinách vyhlásil Mandharí s tým, že ešte je možné tento vývoj zvrátiť, ak budú tamojšie vlády konať rýchlo.
Počet potvrdených prípadov nákazy v regióne dosiahol 58.168, pričom 26. marca tam bolo preukázateľne nakazených len 32.442 ľudí.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?