Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ŽENEVA. Viac ako 95 percent ľudí, ktorí v Európe zomreli na následky nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, boli osoby staršie ako 60 rokov, oznámila vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Takisto však upozornila, že vek nie je jediný rizikový faktor. Informovala o tom agentúra AP.
"Predstava, že (ochorenie) COVID-19 postihuje len starších ľudí, je v skutočnosti mylná," povedal regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge na on-line konferencii v dánskom hlavnom meste Kodaň. Dodal však, že ani mladí ľudia nie sú celkom mimo nebezpečenstva.
Vážne prípady aj u ľudí do 50 rokov
Podobné vyjadrenia už predtým uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, pripomína AP.
WHO uvádza, že 10 až 15 percent ľudí vo veku do 50 rokov, ktorí sú nakazení koronavírusom, patria medzi mierne alebo vážne prípady.
"Zaznamenali sme vážne prípady medzi tínedžermi a dvadsiatnikmi, mnohí z nich si vyžadovali intenzívnu starostlivosť a niektorí, nanešťastie, zomreli," povedal Kluge.
Zotavili sa aj storoční
Kluge pripomenul štatistiky, na základe ktorých v Európe zomrelo 30 098 ľudí - najmä v Taliansku, Španielsku a vo Francúzsku.

"Vieme, že viac ako 95 percent z týchto úmrtí sa vyskytlo u ľudí starších ako 60 rokov," povedal a dodal, že viac ako polovica obetí boli ľudia starší ako 80 rokov.
Viac ako 80 percent z tých, ktorí zomreli, trpelo najmenej jedným sprievodným zdravotným problémom ako ochorenia srdcovocievneho systému, vysoký krvný tlak alebo cukrovka.
Takisto uviedol, že zaznamenali prípady ľudí starších ako 100 rokov, prijatých do nemocníc s ochorením COVID-19, ktorí sa zotavili.
Hans Kluge upozornil, že je nanajvýš dôležité, aby "každá veková skupina" rešpektovala hygienické pokyny.
"Nie je to len prejav solidarity s ostatnými, predovšetkým s tými, ktorí môžu byť najvážnejšie postihnutými, ale je to životne dôležité aj pre vaše vlastné zdravie a bezpečie," apeloval.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?