BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarská vláda si v čase koronavírusovej krízy vyžiadala mimoriadne právomoci na časovo nelimitované obdobie.
Parlament je minimálne do konca tohto roku mimo hry, svojej zákonodarnej kompetencie sa v pondelok zriekol v prospech vlády. Núdzový stav sa tak predĺžil na neurčito a Orbán už nemá v rukách iba výkonnú, ale aj zákonodarnú moc.
Maďarský Mussolini
Pred šiestimi rokmi maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že sa plánuje inšpirovať Ruskom a Čínou. Jeho cieľom bolo premeniť Maďarsko na "iliberálnu demokraciu".
Vtedy si od amerického magazínu Newsweek vyslúžil prezývku "maďarský Mussolini".
Koronavírus v Maďarsku
- 447 infikovaných
- 15 mŕtvych
- 34 vyliečených
Newseek pripomenul, že na paralelu medzi vystupovaním Orbána a bývalého talianskeho fašistického diktátora Benita Mussoliniho poukázal denník Népszabadság. Ten bol k Orbánovej vláde mimoriadne kritický. V októbri 2016 prestal zo dňa na deň vychádzať.
Opoziční politici už v roku 2014 upozorňovali, že z maďarského premiéra sa stáva autokrat, ktorý neskôr môže zneužiť rôzne krízové situácie, aby si v krajine upevnil moc a postupne úplne odstavil kritikov.
Jedna z predpovedaných krízových situácií prichádza v čase pandémie nového koronavírusu. Kým ešte pred mesiacom Orbán tvrdil, že novinári vážnosť situácie zbytočne nafukujú, postupne začal v ochranných opatreniach pritvrdzovať.

Maďarsko aktuálne hlási 447 infikovaných, 15 ľudí nákaze podľahlo.
Orbánova vláda pritom v zavádzaní obmedzení zašla oveľa ďalej ako zvyšné krajiny Strednej Európy, hoci napríklad Česko hlási až šesťkrát viac infikovaných než Maďarsko.
Orbánov kabinet sa nezastavil pri zatváraní škôl, podnikov ani pri nariadení na obmedzenie pohybu.