Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ŽENEVA. Znepriatelené strany v Sýrii musia zastaviť boje, aby sa krajina "vyhla ďalšej katastrofe", vyhlásili v sobotu vyšetrovatelia OSN.
V Sýrii, sužovanej deväť rokov trvajúcou vojnou, totiž zaznamenali prvé prípady pandémie ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom, píše tlačová agentúra AFP.
Črtá sa tragédia

OSN sa obáva, že situácia si vyžiada obrovský počet odvrátiteľných úmrtí, hoci Damask zatiaľ hlásil len päť prípadov nákazy novým koronavírusom.
"Sýrski civilisti teraz čelia smrteľnej hrozbe v podobe šírenia ochorenia COVID-19, ktoré nemilosrdne udrie a bude zničujúce pre tých najzraniteľnejších, lebo chýbajú naliehavé preventívne opatrenia," varoval Paulo Pinheiro, šéf Nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie pre Sýriu.
Bojujúce strany musia vyhovieť výzvam na prímerie, inak budú čeliť "tragédii, ktorá sa už črtá", uviedol Pinheiro. A dodal: "Všetky ostatné riešenia odsúdia obrovské počty civilistov na smrť, ktorej sa dá zabrániť".
Konflikt v Sýrii si už vyžiadal 380-tisíc ľudských životov a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že sýrsky zdravotný systém je kriticky oslabený.
Funguje len 64 percent nemocníc a 52 percent stredísk základnej zdravotnej starostlivosti z tých, ktoré existovali pred rokom 2011, teda pred vypuknutím konfliktu. V zdravotnom systéme zostalo 70 percent profesionálov oproti obdobiu spred vojny.
Sesty a lekári sú terčmi útokov
Vyšetrovacia komisia vysvetlila, že "situácia je do veľmi veľkej miery výsledkom provládnych síl, ktoré systematicky cielia útoky na zdravotné zariadenia".
"Zdravotné sestry, lekári a dobrovoľníci sú terčmi útokov bojujúcich strán, sú zatýkaní a bez stopy miznú," uviedla komisia v oznámení.
"Všetky útoky na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, na zariadenia, nemocnice a záchranárov musia okamžite prestať," dodala komisia.
V krajine žije aj 6,5 milióna vysídlených Sýrčanov, ktorí sú obzvlášť ohrození šíriacim sa koronavírusom, vrátane jedného milióna žien a detí v táboroch v provincii Idlib popri tureckej hranici.
V táboroch je len obmedzený prístup k vode nachádzajúcej sa na území tohto regiónu a desiatky nemocníc sú tam z dôvodu bojov zatvorené.
Organizácie na ochranu ľudských práv varovali aj pred zdravotnou pohromou v preplnených väzniciach.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?