Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BOSTON. Americká internetová firma Namecheap ukončila automatickú registráciu domén webstránok, ktoré obsahujú slová alebo frázy súvisiace s pandémiou nového koronavírusu. Chce tak bojovať proti podvodom.
Namecheap, ktorá sídli v Los Angeles, sa k tomuto kroku zaviazala po tom, čo federálny sudca v Texase nariadil stiahnutie pochybnej webstránky coronoavirusmedicalkit.com.
Tú americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo z kradnutia informácií o kreditných kartách zatiaľ, čo ponúkala falošné súpravy vakcín proti koronavírusu.
Súpravy podľa webstránky pochádzali od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a záujemcovia a záujemkyne si ich mohli zaobstarať výmenou za poštovné necelých päť dolárov (v prepočte 4,50 eur).
Neznáme panamské číslo
Na nový koronavírus, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, pritom v súčasnosti neexistuje vakcína a podľa odborníkov bude jej vyvinutie trvať 12 až 18 mesiacov.
Webstránka si svoju doménu registrovala u Namecheap. Jej majitelia sú neznámi a nepodarilo sa ich kontaktovať. Panamské telefónne číslo uvedené v registri je odpojené, uvádza tlačová agentúra AP.
Zákazané domény - koronavírus, COVID, vakcína
Výkonný riaditeľ Namecheap Richard Kirkendall zákazníkov prostredníctvom e-mailu vo štvrtok informoval, že spoločnosť zakazuje vo vyhľadávači dostupných domén termíny ako koronavírus, COVID a vakcína.
To by malo zabrániť automatickej registrácii názvov s takýmito výrazmi. Legitímne domény budú manuálne registrovať zamestnanci firmy.

Opatrenia prijali napríklad aj spoločnosti GoDaddy, sídliaca v Arizone, či Tucows, sídliaca v Toronte. Tam však nekonali ako Namecheap, no zaviedli manuálnu kontrolu podozrivých domén.
Firmy zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou tvrdia, že v ostatných týždňoch značne vzrástol počet internetových domén súvisiacich s koronavírusom.
Mnohé z nich sú podľa nich počinmi kyberzločincov, ktorí prostredníctvom nich šíria malvér, podvádzajú ľudí falošnými liekmi alebo zbierajú informácie o kreditkách a ďalšie osobné údaje.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?