Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Spojené štáty americké majú najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom na svete.
Podľa najnovších údajov Johns Hopkins University majú v USA viac ako 85 500 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 782) a v Taliansku (80 589).
Testy na koronavírus
V počte úmrtí je to však stále Taliansko, ktoré ich má najviac, a to 8 215. Spojené štáty majú takmer 1 300 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, a v Číne ich je 3 291.
Americký prezident Donald Trump najnovšie čísla vo štvrtok popoludní na brífingu v Bielom dome pripísal "množstvu testov, ktoré robíme".
Viceprezident Mike Pence uviedol, že testy na koronavírus sú dostupné vo všetkých 50 štátoch a celonárodne už vykonali 552-tisíc testov.
Napísal list guvernérom štátov
Trump by chcel znovu otvoriť krajinu do 12. apríla, čo sa však stretlo s kritikou.
Na brífingu uviedol, že Američania sa musia vrátiť do práce - v dôsledku nového koronavírusu prišlo o zamestnanie 3,3 milióna Američanov - a krajina by mala fungovať ako predtým.
"Môžeme si vziať časti našej krajiny, môžeme si vziať veľké časti našej krajiny, ktoré nie sú tak vážne ovplyvnené, a môžeme to urobiť takto," vysvetlil postupné uvoľňovanie s tým, že ľudia sa budú stále sociálne dištancovať, ako sa dá, a umývať si ruky a robiť iné preventívne opatrenia.
Šéf Bieleho domu tiež vo štvrtok napísal list guvernérom štátov, v ktorom uviedol, že jeho tím plánuje vydať federálne usmernenia pre sociálne dištancovanie, ktoré môžu niektorým regiónom odporučiť, aby uvoľnili obmedzenia.
Plánuje vytvorenie rizikových zón
Nové usmernenia by podľa neho vytvorili zóny malého, stredného a vysokého rizika, ktoré by umožnili vláde radiť v otázkach "udržiavania, zvyšovania a uvoľňovania sociálneho dištancovania a ďalších zmierňujúcich opatrení, ktoré zaviedli".
Hoci prezident stanovil 15 dní sociálneho dištancovania na spomalenie šírenia nového koronavírusu, jeho dodržiavanie je v podstate dobrovoľné a je na štátoch, či uplatnia alebo neuplatnia opatrenia, ako je napríklad obmedzenie pohybu, aby zabezpečili bezpečnosť svojich obyvateľov.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?