BRATISLAVA. Slovenská vláda tento týždeň schválila sledovanie mobilných dát, aby mohla analyzovať pohyb obyvateľov a zlepšiť tak boj proti šíreniu ochorenia Covid-19.
Aj keď z pôvodného návrhu na plošné sledovanie dát v zákone ustúpili, podobné a často aj tvrdšie opatrenia v posledných týždňoch zaviedli viaceré krajiny sveta.
Kým v Česku treba na získanie dát súhlas používateľa, v Južnej Kórei sa online objavia všetky pohyby nakazeného za posledné dni.
Bez kontroly sa však môžu z dočasných opatrení stať aj trvalé. Odborníci upozorňujú, že v niektorých štátoch by dáta neskôr mohli zneužiť.
V Česku sa pýtajú
To, ako sa ľudia pohybujú a či porušujú karanténne opatrenia, dnes dokážu z anonymných a agregovaných dát zistiť viaceré európske krajiny.
Rakúsko napríklad sleduje pohyb ľudí cez aplikáciu Technickej univerzity v Grazi, ktorá sleduje toky ľudí na rušných cestách alebo v turistických oblastiach.

Anonymizované dáta teraz môže vláda využiť aj na to, aby zistila, kde sa ľudia stále združujú a nedodržiavajú karanténne opatrenia.
Vo viacerých krajinách sa diskutuje aj o získavaní plošných metadát, cez ktoré by sa dal nielen presne sledovať pohyb osôb, ale určiť kto, s kým a ako dlho telefonoval. V Nemecku aj Rakúsku však takéto návrhy vyvolali nevôľu verejnosti.
V Rakúsku aktuálne takéto získavanie metadát z mobilov neplánujú, podľa denníka Der Standard však pôvodný návrh zákona o opatreniach ku koronavírusu hovoril aj o získavaní „lokalizačných dát rizikových osôb“. Z finálnej podoby zákona táto veta vypadla.