Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
ISTANBUL. Turecko evakuovalo celkove 2721 svojich študentov z ôsmich krajín sveta, kde sa šíri nový druh koronavírusu. Oznámil to v stredu turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.
Podľa jeho údajov, ktoré priniesla tlačová agentúra DPA, študentov dopravili naspäť do vlasti prostredníctvom 11 samostatných letov. Na evakuovaných sa vzťahuje 14-dňová karanténa, doplnil Čavušoglu.
V karanténe sú aj pútnici
Turecký viceprezident Fuat Oktay predtým uviedol na Twitteri, že išlo o Turkov študujúcich vo viacerých európskych krajinách, Egypte či severnej časti Cypru pod medzinárodne neuznanou tureckou správou.

Menovaných päť európskych krajín - Británia, Írsko, Švajčiarsko, Poľsko a Taliansko - patrí medzi 68 destinácií, s ktorými Turecko prerušilo letecké spojenia.
Ešte minulý týždeň letecky dopravili z Európy naspäť do vlasti 2807 občanov Turecka, ktorých takisto umiestnili do karantény.
Vo viacerých tureckých mestách vrátane metropoly Ankara sú tiež v karanténe tisíce moslimských pútnikov po návrate zo Saudskej Arábie.
Turecký minister zdravotníctva informoval v utorok večer o zvýšení počtu úmrtí v dôsledku nakazenia novým koronavírusom v tejto krajine na 44, ako aj o aktuálne 1872 prípadoch nakazenia. Podľa Čavušogla zomrelo na koronavírusové ochorenie 32 tureckých občanov v zahraničí.
Opatrenia na uliciach aj v obchodoch
Minister vnútra Süleyman Soylu zverejnil v utorok v súvislosti so šírením nového koronavírusu nový predpis, ktorý okrem iného stanovuje, koľko zákazníkov môže nakupovať súčasne v jednom supermarkete. Povolený počet vychádza z veľkosti predajnej plochy.
V prostriedkoch verejnej dopravy zase môžu byť po novom prepravovaní cestujúci len v polovičnom počte oproti bežnej obsaditeľnosti.
Ankara prijala už predtým celý rad opatrení proti šíreniu nového typu koronavírusu. Ich súčasťou je zatvorenie kaviarní a barov, ako aj zrušenie športových či kultúrnych podujatí.
Od nedele platí zákaz vychádzania pre ľudí starších ako 65 rokov a chronicky chorých.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?