ISTANBUL. Istanbulská prokuratúra v stredu informovala, že pripravila obvinenie proti 20 podozrivým z vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.
Obvinenie sa týka aj bývalého zástupcu riaditeľa saudskoarabskej tajnej služby a bývalého poradcu z kráľovského paláca. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.
Agentúra AFP dodala, že obvinených budú súdiť v neprítomnosti. Termín súdneho procesu zatiaľ prokuratúra neoznámila.
Príslušný prokurátor však už vydal zatýkacie rozkazy na podozrivé osoby, ktoré sa nenachádzajú v Turecku.
Chášukdžího vražda, ku ktorej došlo v októbri 2018 v budove saudskoarabského konzulátu v Istanbule, vyvolala pobúrenie po celom svete a veľmi poškodila povesť saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.
Niektoré západné vlády, ako aj americká tajná služba CIA, prišli s podozrením, že novinárovo zabitie nariadil práve korunný princ, čo však Saudská Arábia rozhodne odmieta.
Medzi obvinenými je aj princov poradca
Podľa Reuters istanbulská prokuratúra deklarovala, že niekdajší námestník šéfa saudskoarabskej rozviedky Ahmad Asírí a bývalý poradca korunného princa Saúd Kahtání budú obvinení z toho, že "podnecovali k úmyselnému a obludnému zabitiu, ktoré spôsobilo mučenie".
Ďalších 18 ľudí bude obvinených z vykonania brutálnej vraždy tohto novinára, ktorý žil v USA, kde svojimi článkami prispieval do denníka The Washington Post.
Podľa agentúry AFP hrozí obvineným doživotie, ak ich súd uzná za vinných.
Pomohli mobilné dáta
Obvinenia sú založené na analýze záznamov z mobilných telefónov podozrivých osôb, záznamov o ich vstupe na územie Turecka a ich odchode z neho a o ich prítomnosti na konzuláte, ale aj na svedeckých výpovediach a analýze Chášukdžího mobilu, notebooku a iPadu.

Reuters podľa svojej správy požiadal o vyjadrenie k vývoju v kauze aj ministerstvo pre informácie Saudskej Arábie, ktoré však zatiaľ neodpovedalo.
Saudskoarabský súd vlani v decembri v kauze Chášukdžího vraždy odsúdil päť ľudí na trest smrti a troch na tresty väzenia.
Tamojšia prokuratúra však uviedla, že neexistujú dôkazy, ktoré by s vraždou spájali Kahtáního. Súd zamietol aj obvinenia proti Asírímu.
Turecko bolo nespokojné s výsledkami vyšetrovania saudskoarabských úradov a viedlo vlastné vyšetrovanie prípadu.