Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
SOUL. Južná Kórea plánuje do Spojených štátov zaslať súpravy na testovanie nového typu koronavírusu SARS-CoV-2.
Stane sa tak na základe žiadosti amerického prezidenta Donalda Trumpa, napísala v stredu agentúra AP.
Objem zásob neznámy
Soul je podľa riaditeľky Kórejského strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) Čong Un-gjong síce ochotný poslať do USA prvky na extrahovanie genetického materiálu počas testov na ochorenie COVID-19 - ale tak, aby tým neovplyvnil vlastné testovacie kapacity.
Podrobnosti o odhadovanom objeme zásob pre Spojené štáty Čong Un-gjong neposkytla.
Už skôr kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina potvrdila, že najvyšší predstavitelia Kórey a USA spolu telefonicky komunikovali.
Trump v rozhovore požiadal juhokórejského partnera, či by Soul nemohol poslať do USA zdravotné vybavenie a pomôcť mu tak pri zvládaní pandémie koronavírusu.

Prezidentská kancelária takisto potvrdila, že pomôcky do USA radi pošlú, pokiaľ budú k dispozícii.
Mun Če-in počas návštevy dodávateľa testovacích súprav v Soule podľa televízie BBC povedal, že vláda sa pripravuje na vývoz týchto súprav do sveta.
"Včera nás americký prezident Donald Trump požiadal o naliehavé poskytnutie testovacích súprav a produktov pre karanténu," povedal juhokórejský prezident.
Masívne testovanie
Južná Kórea s cieľom zvíťaziť nad ochorením COVID-19 zaviedla mohutný testovací program a prísne karantény.
Podľa odborníkov aj to prospelo k značnému zníženiu prípadov a ďalších úmrtí a pomerne rýchlemu utlmeniu pandémie v krajine.
Južná Kórea iba v stredu otestovala 358 000 ľudí, pričom celkovo v krajine zaznamenali 9137 prípadov a 126 mŕtvych.
Epicentrum pandémie sa vytvára v USA
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu varovala, že novým epicentrom šírenia koronavírusu môžu byť po Číne a Európe Spojené štáty.
Podľa posledných bilancií sa počas pandémie koronavírusu infikovalo na celom svete vyše 423 000 a zomrelo viac ako 18 000 ľudí.
Ochorenie COVID-19 spôsobuje u väčšiny ľudí mierne alebo stredne ťažké príznaky, závažné symptómy hrozia u starších alebo u osôb s dlhodobými zdravotnými ťažkosťami. Dosiaľ sa zotavilo vyše 108 000 ľudí, väčšinou v Číne.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?