Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Kým sa svet snaží zastaviť šírenie koronavírusu, mnohí ľudia majú to šťastie, že môžu začať ďalší týždeň v neformálnom a pohodlnom oblečení so spôsobom práce, ktorému neuškodí sedenie v gauči, začína svoj článok web Huffington Post.
Ten mieša seriózne spravodajstvo s odkazmi na iné weby a so zaujímavosťami z internetu a sociálnych sietí. V pondelňajšom texte svojich čitateľov upozornil na dianie na Slovensku.
„Zuzana Čaputová, slovenská prezidentka túto možnosť nemá,“ píše web. „Na inaugurácii novej vládnej koalície v Bratislave sa v sobotu zúčastnila v zladenom oblečení od hlavy po prsty na nohách.“
„Vrátane rúška,“ zdôrazňuje web.
Lídri bez rúšok

Jej oblečenie bolo ešte výraznejšie najmä v porovnaní s ostatnými členmi vlády, ktorí si zvolili štandardné bledomodré rúška. No už len fakt, že všetci ich mali, je na svetovej politickej scéne stále odchýlkou, čo si všimlo viacero svetových spravodajských webov.
Ani britský premiér Boris Johnson nemal v pondelok rúško, keď Britom oznamoval, že na tri týždne ostanú nútene doma, čo je možno najväčším zásahom do slobody pohybu v histórii krajiny.
Nemala ho kancelárka Angela Merkelová, keď minulý týždeň Nemcom oznamovala, že krajina sa ocitla v najväčšej kríze od druhej svetovej vojny.
“Ani keď bojujete s Covid-19, nemusíte stratiť vkus a štýl.
„
A tradične ho nenosí ani americký prezident Donald Trump, aj keď on sa v posledných týždňoch dostal do kontaktu s mužom, ktorý mal neskôr pozitívny test na koronavírus.
Naopak, rúško na tlačových konferenciách nosieva český premiér Andrej Babiš a ľudia z jeho vlády.
Išli občanom príkladom
To, že členovia novej slovenskej vlády mali rúško, všimol si aj americký krajne pravicový web Breitbart, ktorý šíri konšpiračné teórie a v kampani v roku 2016 podporoval amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tento web spoluzakladal bývalý šéf Trumpovej kampane Steve Bannon.
„Premiér Igor Matovič nastúpil do úradu, hlavnou prioritou bude pandémia čínskeho koronavírusu,“ napísal web. Pojem "čínsky koronavírus" používajú krajne pravicové médiá namiesto oficiálneho názvu vírusu SARS-CoV-19. Podľa kritikov tým podporujú rasistické postoje proti Číňanom.

„Prezident aj premiér sa snažili ísť silným príkladom krajine s 5,6 milióna obyvateľmi, keď mali pri prísahe novej vlády a na prvých tlačových konferenciách demonštratívne rúško a rukavice,“ napísal web.
Vo zvyšku článku prináša fotogalériu menovania novej vlády a ponúka dva pohľady na to, či nosenie rúšok má vôbec pri boji proti pandémii význam.
Netreba stratiť vkus a štýl
Fotografie farebne zladenej Čaputovej sa dostali aj na sociálnu sieť Reddit, kde ju jeden z užívateľov prirovnal k Mileene, bojovníčke z legendárnej série videohier Mortal Kombat, ktorej kombinéza aj rúško majú podobnú bordovú farbu.
„Ani keď bojujete s Covid-19, nemusíte stratiť vkus a štýl, vzdávam hold slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej!“ napísal zas na twitteri Phillipe Narval, ktorý v Rakúsku organizuje Európske fórum Alpbach, kde sa podľa jeho webu stretávajú „vplyvní ľudia z rôznych oblastí vedy, politiky a obchodu so zanietenými mladými ľuďmi“.
Loading
...
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?