BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Maďarsko sa k opatreniam súvisiacim s pandémiou pridávalo o trochu neskôr ako susedia, ale razanciou ich dobiehalo.
Pred týždňom vláda Viktora Orbána zavrela hranice pre iných ako maďarských občanov, zatvorila aj školy a obmedzila reštaurácie. Na kontrolu kľúčových firiem nasadila dokonca armádu.

Keď sa však novinári z webu Index išli cez víkend pozrieť nemocníc, kde na testy čakali ľudia s príznakmi choroby Covid-19, zistili, že zdravotnícky systém na tieto opatrenia pripravený nie je.
Našli ľudí sediacich vedľa seba v malej čakárni, nemali prístup k antibakteriálnym mydlám na ruky, dokumenty museli podpisovať spoločným perom.
Vyriešime to aj bez vás
Orbán až v pondelok sľúbil, že do utorka budú mať všetci ľudia s podozrením na vírus k dispozícii rúška.Vtedy už v parlamente obhajoval pripravovaný zákon, podľa ktorého by vláda mohla zájsť oveľa ďalej a pri pokračovaní pandémie od rozhodovania prakticky odstrihnúť parlament.
„My túto krízu vyriešime, aj keby ste sa nepridali,“ odkázal Orbán v pondelok poslancom opozície, ktorým sa návrh zákona o predlžovaní mimoriadneho stavu predstavený cez víkend nepáči.
Vládnuca strana Fidesz presadzovala, aby sa o návrhu hlasovalo už v pondelok v skrátenom konaní, no nezískala na to potrebné štyri pätiny hlasov všetkých poslancov.
Už ďalší týždeň sa však o ňom môže hlasovať znovu, a keďže strana má dvojtretinovú väčšinu, ktorá mimo skráteného konania stačí, mala by ho parlamentom pretlačiť. Stať by sa tak malo budúci utorok.
Nekonečné dekréty
V Maďarsku vyhlásili mimoriadny stav už v polovici marca. V tomto prípade môže vláda prijímať rozhodnutia dekrétmi, no ak ho parlament po 15 dňoch nepotvrdí, musí sa podľa súčasných zákonov skončiť.
Navrhovaná novela zákona toto mení, mimoriadny stav, počas ktorého môže vláda rozhodovať dekrétmi bez odobrenia parlamentom, by sa mohol vyhlásiť na neurčito.