Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
LOS ANGELES, BRATISLAVA. Zatvorené obchody s výnimkou potravín a lekární a zákaz vychádzania. Najľudnatejší americký štát Kalifornia prikázal občanom, aby z domu vychádzali len vo výnimočnom prípade.
V štáte, kde sa koronavírusom nakazilo takmer tisíc ľudí, chcú šírenie nákazy spomaliť.
Tvrdé opatrenia majú odradiť aj tých, ktorí doteraz odporúčania guvernérov či vlád nerešpektovali. Problém s karanténou majú najmä mladí, ktorým sa začali jarné prázdniny. Kým Kalifornia obmedzuje vychádzanie, na východnom pobreží sú plné bary aj reštaurácie.
Párty nekončia
V Spojených štátoch do piatka hlásili viac ako 14-tisíc nakazených, pričom 217 ľudí už ochoreniu Covid-19 podľahlo. Napriek tomu sú napríklad pláže na Floride plné ľudí.
„Keď dostanem koronu, tak dostanem koronu. Napokon, nedovolím jej, aby ma odradila od párty,“ hovorí pre agentúru Reuters Brady Sluder, ktorý si na Floridu prišiel užiť jarné prázdniny.
“Šokoval ma počet mladých ľudí, ktorí sa vôbec nestarali o to, čo sa deje. Myslia si, že koronavírus je nejaká hudobná kapela.
„
Na plážach hrali davy ľudí volejbal, inde skupina mladých sledovala wrestling. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb pritom odporúča, aby sa ľudia vyhýbali zhromaždeniam väčším ako desať ľudí.
Pohyb ľudí na plážach sa snažia obmedziť aj samotné mestá, a to aj ich úplným uzatvorením.
„Minulý víkend, keď som prechádzal po promenáde Ocean Drive, šokoval ma počet mladých ľudí, ktorí sa vôbec nestarali o to, čo sa deje. Myslia si, že koronavírus je nejaká kapela. Prišiel som na radnicu a povedal si: Zatvárame pláže. Musí to prestať,“ vraví pre Washington Post Dan Gelber, starosta Miami Beach. Mesto tak zatvorilo napríklad pláže v populárnej štvrti South Beach.
Mnohí však varovania a obmedzenia neberú vážne. „Naozaj mi to kazí jarné prázdniny. Čo iné sa tu dá robiť ako chodiť do baru a na pláž? A toto všetko zatvárajú,“ hovorí pre CBS News Brianna Leederová.
Zatvárajú hranice
Podobnej situácii sa chce Kalifornia vyvarovať. Také tvrdé opatrenia zatiaľ neschválil žiaden americký štát, aj keď v New Yorku je tiež obmedzený pohyb a postupne sa zatvárajú všetky bary aj reštaurácie.
Len v samotnom New York City evidujú úrady štyritisíc nakazených. „Všetko, čo nie je nevyhnutné, musí prestať fungovať,“ hovorí newyorský starosta Bill de Blasio.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom teraz vyzýva ľudí, aby vychádzali len v nevyhnutnom prípade pri nákupe potravín či liekov.
„Vírus ovplyvní 56 percent z nás – a ak si to spočítate, v štáte Kalifornia to je obzvlášť vysoké číslo,“ hovorí podľa BBC.
Americký prezident Donald Trump zatiaľ neplánuje plošné obmedzenia v celých Spojených štátoch. V piatok by mal presadiť zatvorenie hraníc s Mexikom, Senát tiež rokuje o finančnom záchrannom pláne v hodnote až jedného bilióna amerických dolárov.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu