ŽENEVA. Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu prekročil v stredu 214-tisíc.
Vírusu podľahlo vyše 8700 ľudí, vyliečilo sa z neho viac ako 83.000 nakazených.
Vyplýva to z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)a štatistiky americkej Univerzity Johna Hopkinsa v Baltimore.
"WHO dostala správy o viac ako 200.000 prípadoch, zomrelo 8000 ľudí," informoval šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Mnohé krajiny čelia eskalácii epidémie a cítia sa byť preťažené. Počujeme vás," citovala ho agentúra TASS.
Tedros zdôraznil, že "WHO naďalej odporúča, aby všetky prípady, ktoré lekári zachytia v ranom štádiu, boli izolované v nemocniciach, pokiaľ je to možné". Ak to možné nie je, štáty by mali využiť verejné budovy, kde umiestnia nakazených pacientov a budú im môcť venovať pozornosť.
V prípade, že sú nemocnice preplnené, pacienti by sa mali liečiť doma. WHO verí, že pri boji s vírusom by krajiny mali prijať "komplexný prístup".
Tedros vyhlásil, že pri výrobe vakcíny WHO a jej partneri zriadili výskumné pracoviská vo viacerých štátoch. "Je to veľký medzinárodný výskum," povedal. Účasť na ňom potvrdili viaceré krajiny vrátane Argentíny, Iránu, Kanady, Francúzska a Švajčiarska.
Koronavírus po prvýkrát oficiálne zaznamenali v čínskom meste Wu-chan koncom decembra. Odvtedy sa rozšíril do viac ako 130 krajín na celom svete.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu