Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
PEKING, BRATISLAVA. Keď sa na prelome roka objavil v Číne koronavírus, vláda sa snažila prípady zatajiť. Aj lekárovi, ktorý o tom napísal kolegom, prišli bezpečnostné zložky rázne dohovoriť, že podobné slová sú neprípustné. Lekár neskôr chorobe podľahol.

Diktatúra zákaz informovať uvoľnila až po tom, keď sa už nákaza utajiť nedala, lebo nakazených bolo priveľa ľudí. Až potom prišli prísne opatrenia – uzavretie miliónov ľudí vo Wu-chane a v ďalších mestách, pravidelné merania teploty či obmedzenie dopravy počas osláv nového roka.
V tých prvých týždňoch sa pritom choroba mohla voľne šíriť svetom, lebo o nej čínske úrady neinformovali a nikto s ňou nepočítal.
Medzitým sa v Číne s nákazou viac-menej vyrovnali. A vládna propaganda sa pustila do novej úlohy – zmeniť imidž krajiny, z ktorej choroba vyrazila do sveta, na krajinu, ktorá v čase pandémie svetu pomáha.
Reagovala len Čína
„Nanešťastie žiadna krajina Európskej únie na našu žiadosť o pomoc nereagovala,“ posťažoval sa pred týždňom v komentári pre Politico taliansky veľvyslanec pri Únii Maurizio Massari.
Výzvu jeho vlády o pomoc pri dodávkach zdravotníckeho materiálu v čase, keď už Taliansko zatváralo pre koronavírus celé regióny, európski spojenci odignorovali.
“Európska solidarita neexistuje, celé to bola rozprávka. Len Číňania nám môžu pomôcť.
„
„Len Čína reagovala. Toto jednoznačne nie je dobré znamenie pre európsku solidaritu,“ napísal Massari. Pred týždňom už v Ríme pristávalo lietadlo s čínskymi lekármi a zdravotníckymi pomôckami.
Tento týždeň zas do Belgicka dorazila zásielka tristotisíc rúšok, ktoré zaplatil čínsky miliardár Jack Ma. Ešte predtým poslal milión rúšok do Spojených štátov.
„V núdzi spoznáš priateľa,“ napísal na twitteri čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťun. „Spravíme, čo bude v našich silách, aby sme pomohli krajinám bojujúcim s chorobou Covid-19.“
Loading
...
Prosba zo Srbska
Číne vyhovujú správy, že medzi európskymi spojencami nefunguje solidarita alebo že Američania sa snažili kúpiť nemecké laboratórium, ktoré pracuje na vakcíne proti vírusu, aby vakcína ostala výhradne na americkom trhu.

Cez svojich diplomatov či štátne médiá podobné správy opakuje a dodáva, že Peking koná opačne.
Číne tiež vyhovuje napríklad vyjadrenie srbského autoritatívneho prezidenta Aleksandra Vučiča, ktorý Únii vyčíta, že prístupové rokovania so Srbskom sa zbytočne naťahujú.
Teraz pridal výčitku, že pre obmedzenie vývozu lekárskeho zariadenia európskymi štátmi je v jeho krajine nedostatok tohto tovaru, píše web Politico.
„Európska solidarita neexistuje, celé to bola rozprávka,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii. O pomoc verejne požiadal čínskeho prezindeta Si Ťin-pchinga, ktorého označil za svojho brata. „Len Číňania nám môžu pomôcť.“
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu