MADRID, RÍM, PARÍŽ. Nariadenia krajín, ktoré vyhlásili v súvislosti s bojom proti šíreniu koronavírusu zákaz vychádzania bez vážneho dôvodu, sa snažia tieto nové nariadenia všemožne obísť.
Správy o porušovaní zákazu prichádzajú ako na bežiacom páse zo Španielska, Francúzska aj Talianska.
Na prechádzke s plyšovým psom

Veľkú vynaliezavosť preukazujú najmä Španieli, ktorí podľa miestnej polície masovo zneužívajú výnimky na zákaz vychádzania, a predovšetkým to, že je povolené viackrát denne nakrátko vyvenčiť svojho domáceho miláčika.
Ako uvádza španielske policajné odborové združenie Jupol, mnohí Španieli si to vysvetlili tak, že môžu byť so svojimi psami vonku ľubovoľne dlho a združovať sa v mnohopočetných "psíčkarských" partiách.
Objavili sa dokonca prípady, keď sa Španieli vybrali do ulíc nie so skutočnými, ale s plyšovými zvieratami.
Niektorí obyvatelia okrem toho ponúkajú svojich domácich maznáčikov na prenájom ľuďom, ktorí žiadnych nemajú, aby sa tak mohli prejsť po vonku aj oni.
Na internete je mnoho takýchto ponúk, pričom cena za jednu takúto prechádzku s cudzím psom sa pohybuje okolo 50 eur.
Problémy hlási aj Taliansko a Francúzsko
Podobné problémy s nezodpovednými občanmi hlásia aj z Talianska či Francúzska. V Taliansku za minulý týždeň legitimovali policajti v uliciach státisíce ľudí, zhruba desať percent z nich nemalo vonku čo robiť.
Parížska polícia informovala, že legitimovala v uliciach francúzskej metropoly zatiaľ zhruba desaťtisíc ľudí, 522 z nich dala pokutu, keďže nemali žiadny pádny dôvod na to, aby boli vonku.
Pokutu dostali aj štyria majitelia prevádzok, ktoré mali byť podľa pravidiel núdzového stavu zatvorené, no napriek tomu zostali otvorené.
Španielsko má 598 obetí nákazy
Počet ľudí infikovaných novým koronavírusom sa v Španielsku v stredu zvýšil na viac než 13 700. V krajine hlásia aj takmer 600 úmrtí. S odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva o tom informovala agentúra AFP.
"V Španielsku máme 13 716 prípadov, čo je o 2538 viac ako v utorok, čo predstavuje nárast o 18 percent," oznámil koordinátor pre núdzové situácie na ministerstve zdravotníctva Fernando Simón.
Za 24 hodín sa počet mŕtvych zvýšil o 107 na 598, dodal.
Najviac zasiahnuté je hlavné mesto Madrid s 5637 prípadmi, čo predstavuje 47 percent zo všetkých nakazených v Španielsku. Zhruba dve tretiny z celkového počtu obetí ochorenia COVID-19 hlási Madrid, kde už zomrelo 390 ľudí.
Vyšší počet úmrtí sa objavil v regiónoch, kde sa epicentrá nákazy vyskytli v zariadeniach pre dôchodcov. V Madride len v jednom takomto centre ochoreniu podľahlo 17 osôb a desiatky sa infikovali.
Španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval v boji proti koronavírusu na jednotu s tým, že najhoršie podľa neho ešte len príde, keďže sa očakáva vysoký počet obetí, ako aj veľký tlak na zdravotníctvo.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu