RÍM. Do týždňa sa v Taliansku začne s predklinickými testami vakcíny proti novému koronavírusu, ktorú vyvinula biotechnologická spoločnosť Takis na báze fragmentu genetického materiálu vírusu.
Vakcínu budú testovať na zvieratách. Informovala o tom v stredu talianska agentúra ANSA s tým, že predklinické testovanie povolilo talianske ministerstvo zdravotníctva.
Prvé testy
Prvé laboratórne testy naznačujú, že vakcína je schopná vyvolať "silnú reakciu imunitného systému", uviedla spoločnosť Takis. Ak budú výsledky prvých testov na zvieratách uspokojivé, na jeseň sa začne s testovaním na ľuďoch.

ANSA spresnila, že vakcína bola vyvinutá na báze fragmentu genetického materiálu vírusu a bude sa aplikovať pomocou technológie nazývanej elektroporácia, keď pri injekcii vakcíny do svalu nasleduje veľmi krátky elektrický impulz, uľahčujúci jej vstup do buniek.
Spoločnosť Takis nateraz nemá žiadne externé zdroje financovania. Apeluje preto, že "je potrebná spolupráca inštitúcií a každého, kto je schopný (finančne a odborne) prispievať," uviedol jej generálny riaditeľ Luigi Aurisicchio.
Vyslovil sa za spoluprácu talianskych i európskych vedeckých inštitúcií s cieľom urýchliť ďalšie kroky smerom ku klinickým skúškam.
Spoločnosť Takis spustila aj crowdfundingovú kampaň na ďalšie štádiá vývoja vakcíny, teda na prípravu vakcíny vo veľkom objeme a na vykonanie klinických testov.
Šéfka eurokomisie: Vakcína by mohla byť do jesene
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok povedala, že vakcína proti novému druhu koronavírusu by mohla byť pripravená do jesene.

Uviedla to počas schôdzky so zástupcami nemeckého laboratória CureVac, ktorá podľa nej pracuje na "sľubnej technológii, s ktorou by malo byť možné vyvinúť vakcínu proti koronavírusu".
EÚ tento výskum podporí 80 miliónmi eur.
Eurokomisia tiež informovala, že vytvorila poradnú skupinu pozostávajúcu z epidemiológov a virológov z rôznych členských krajín EÚ, ktorá bude formulovať odporúčania na ďalšie kroky nutné pre boj so súčasnou epidémiou.
Tento tím sa má prvýkrát zísť v stredu.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu