BRUSEL. Európska únia v dôsledku pandémie nového koronavírusu zakáže na 30 dní občanom iných krajín vstup na územie svojich 27 členských štátov.
Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Štáty sa dohodli, že uvalia zákaz vstupu
Členské štáty EÚ sa v utorok dohodli, že "uvalia zákaz vstupu" na svoje územie pre cestujúcich z tretích krajín s výnimkou občanov štátov Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) a Británie, povedala Merkelová.
Dodala, že blok 27 krajín EÚ vyvinie "koordinované úsilie dostať domov uviaznutých cestujúcich".
EÚ sa rozhodla uzavrieť svoje vonkajšie hranice v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý sa v decembri začal šíriť z Číny a doposiaľ zasiahol 146 krajín sveta.
Vznikla skupina vedcov na boj proti koronavírusu

Európska komisia oznámila v utorok vytvorenie vedeckej expertnej skupiny pre chorobu COVID-19, zostavenej z epidemiológov a virológov z rôznych členských štátov EÚ.
Cieľom tejto poradnej skupiny bude sformulovať na základe vedeckých údajov usmernenia EÚ týkajúce sa opatrení na riadenie rizík.
Expertnej skupine, ktorá bola vytvorená na základe mandátu od členských štátov, bude predsedať predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová a spolupredsedať eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.
Von der Leyenová v tejto súvislosti zdôraznila, že koronavírus rýchlo mení život našej spoločnosti, a odkázala, že vlády členských krajín musia každý deň robiť náležité a informované rozhodnutia pre občanov svojich krajín.
"Preto sú vedecké odborné znalosti a správne rady teraz cennejšie ako kedykoľvek predtým. Som vďačná všetkým renomovaným odborníkom v tejto skupine za to, že využili svoje znalosti v prospech celej komunity," uviedla šéfka eurokomisie.
Kyriakidisová v správe pre médiá spresnila, že v expertnej skupine sú okrem odborníkov v oblasti verejného zdravia aj lekári, epidemiológovia a virológovia.
"Táto skupina bude zohrávať dôležitú úlohu pri poskytovaní lekárskej odpovede EÚ na pandémiu. Ich práca bude dopĺňať a využívať prácu, ktorú už vykonalo Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb," uviedla eurokomisárka.
Skupina expertov bude radiť eurokomisii pri formulácii opatrení uplatniteľných vo všetkých členských štátoch so zreteľom na osobitné vnútroštátne kontexty; identifikácii a znížení nedostatkov a identifikácii nezrovnalostí a slabín v opatreniach, ktoré sa prijímajú v súvislosti s obmedzením šírenia COVID-19, a to aj pri klinických prístupoch a liečbe; uprednostňovaní zdravotnej starostlivosti, civilnej ochrany a iných zdrojov, ako aj podporných opatrení, ktoré sa majú organizovať alebo koordinovať na úrovni EÚ.
Experti následne odporučia konkrétne politické opatrenia na zmiernenie dlhodobých dôsledkov choroby COVID-19.
Expertnú skupinu tvorí sedem ľudí zo šiestich členských štátov Únie. Budú konať vo vlastnom mene a nezávisle. Ako pozorovatelia v tejto skupine budú vystupovať zástupcovia Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Koordinačného centra pre núdzové reakcie (ERCC).
Členovia expertného tímu budú rokovať najmenej dvakrát týždenne prostredníctvom videokonferencií na základe otázok položených eurokomisiou alebo z vlastnej iniciatívy. Prvé oficiálne stretnutie skupiny sa uskutoční v stredu 18. marca.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu