SME

Európska únia nepomohla Taliansku? Nie celkom, nepomohli mu členovia

Verejné zdravie je v kompetencii štátov.

Rím v čase pandémieRím v čase pandémie (Zdroj: SITA/AP)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL, BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi ničili Švédsko lesné požiare a vláda sa obrátila na mechanizmus Európskej únie v oblasti civilnej ochrany. Členské štáty reagovali veľmi rýchlo. Portugalsko, Nemecko či Litva poslali do Švédska svojich hasičov aj techniku.

Keď prichádzali do Švédska, ľudia ich vítali s nadšením. Pripomenuli im, že Európska únia je viac ako len združenie ekonomicky výhodné pre svojich členov. Že jej zmyslom je aj pomoc členských štátov v čase krízy.

SkryťVypnúť reklamu

"Európska únia opúšťa Taliansko," píše teraz v článku pre Foreign Policy Elisabeth Brawová z britského Royal United Services Institute. "Partneri v Európskej únii sa hanebne vzdali svojej zodpovednosti a neposkytli Taliansku lekársku pomoc ani zásoby na boj proti nákaze koronavírusom."

Brusel až tak pomáhať nemôže

Súvisiaci článok Brusel chce pre pandémiu zavrieť Schengen. Štáty žiada, aby sa otvorili Čítajte 

Brawová pripomína, že aj talianska vláda sa vo februári obrátila na Brusel a požiadala členské štáty o pomoc. Odpoveď však bola opačná ako pred dvoma rokmi. Krajiny sa zrejme obávali toho, že čoskoro budú ony samy v podobnej situácii ako Taliansko, čo pri švédskych lesných požiaroch akútne nehrozilo.

Keď sa kritizuje Európska únia za to, že zlyhala v pomoci Taliansku a namiesto toho musela lekárov poslať do Ríma Čína, zabúda sa na to, že Brusel nemá v tomto prakticky žiadne právomoci. Keď Taliansko poslalo do Bruselu žiadosť o pomoc, nežiadalo o ňu Európsku komisiu, ale členské štáty.

SkryťVypnúť reklamu

Spojenci Taliansku ukazujú, že sa s nimi v čase vážnej krízy nedá počítať, a to môže znamenať, že sa Taliansko čoraz viac bude obracať na Čínu.

Elisabeth Brawová, analytička

Rovnako platí, že Európska únia nemá právomoci ani pri zabezpečovaní verejného zdravia v členských štátoch, tie si túto právomoc ponechali. Lisabonská zmluva len pomerne nekonkrétne hovorí, že ochrana zdravia by mala byť súčasťou všetkých aktivít Európskej únie.

Preto každý štát prijíma vlastné opatrenia, karanténne pravidlá aj obmedzenia na hraniciach. Aj to totiž spadá pod právomoci členských štátov, ktoré môžu jednostranne dočasne obmedziť voľný pohyb v rámci schengenského priestoru.

Keď Komisia hovorí o uzavretí Schengenu, potrebuje na to odobrenie od všetkých členských štátov, sama to nemôže urobiť. Štáty túto právomoc môžu na ňu presunúť, no pre mnohé z nich to zasahuje do citlivej otázky národnej suverenity, a preto to odmietajú.

Hádka ministrov

Súvisiaci článok Koronavírusom by sa mohlo nakaziť 25 percent ľudí, očakávajú štátni analytici Čítajte 

V posledných týždňoch sa začali organizovať osobitné stretnutia ministrov zdravotníctva členských štátov, kde by mali koordinovať postup v rámci celej Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Ten sa však do veľkej miery zmenil na hádku medzi štátmi, ktoré zakázali vývoz zdravotníckeho materiálu ako Nemecko či Francúzsko, a štátmi, ktoré sa na tento materiál spoliehali.

"V čase nedostatku materiálu je ešte dôležitejšie, aby sme ukázali solidaritu, najmä v rámci Európskej únie," povedal podľa Politica holandský minister zdravotníctva Hugo de Jonge. Holandsko je medzi krajinami, ktoré sa na dodávky zo zahraničia spoliehali.

Hovorí sa o tom, že ministri zdravotníctva by sa pri podobnej kríze mohli naučiť konať podobne rýchlo, ako to robili ministri financií pri hospodárskej kríze spred desiatich rokov, ale to sa zatiaľ nedeje. Aspoň náznak koordinácie prišiel v čase, keď sa tieto rozhovory presunuli na úroveň premiérov a prezidentov členských štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Poľutovaniahodne slabá reakcia

Európske inštitúcie by mohli pomôcť aspoň ekonomike. Malí a strední podnikatelia sa už teraz dostávajú do problémov a nikto nevie presne povedať, ako dlho by to malo trvať.

V tomto bola však reakcia Európskej centrálnej banky "poľutovaniahodne slabá", napísal pre Politico slovenský analytik Dalibor Roháč z konzervatívneho think tanku American Enterprise Institute, ktorý vo februárových voľbách do parlamentu kandidoval za koalíciu PS-Spolu.

Pripomína, že americká centrálna banka pripravuje program kvantitatívneho uvoľňovania, aby spomalila prepad ekonomiky. Britská centrálna Bank of England už znížila úrokové sadzby a vláda avizuje stimuly v hodnote 30 miliárd libier.

Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová však povedala len, že "nie sú žiadne materiálne náznaky problémov na peňažnom trhu alebo nedostatku likvidity". Dodala, že prípadná politická reakcia sa má odohrať na úrovni rozpočtovej politiky, ktorá ostala na úrovni členských štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Roháč to považuje za nezodpovedné a pripomína, že krajiny najviac postihnuté koronavírusom – Taliansko, Francúzsko a Španielsko – majú aj problémy s verejným dlhom a nemajú preto priestor na stimuly v rozpočtovej oblasti.

A varuje, že toto myslenie by mohlo viesť k tomu, že v týchto štátoch začnú narastať politické sily presadzujúce odchod z Únie alebo aspoň z eurozóny, aby mohli devalvovať menu a podporiť tým vývoz.

Načo sú takí partneri?

Súvisiaci článok Británia nezatvára nič. Spolieha sa na taktiku zo Spielbergovho filmu Čítajte 

Aj Brawová predpovedá, že keď opadne najväčší šok z krízy, Taliani sa začnú pýtať, prečo ako členovia NATO posielajú vojakov na obranu Pobaltia a Poľska pred Ruskom, keď v čase núdze sa oni pomoci nedočkajú. Stredná Európa takisto odmietla Taliansku pomôcť s prerozdelením utečencov.

Rovnako môžu Taliani prehodnotiť svoju účasť na úniovej misii proti somálskym pirátom. A môžu si spomenúť, že pomoc pri boji proti koronavírusu prišla z Číny, s ktorou spolupracuje pri jej iniciatíve Novej hodvábnej cesty.

SkryťVypnúť reklamu

"Spojenci Taliansku ukazujú, že sa s nimi v čase vážnej krízy nedá počítať, a to môže znamenať, že sa Taliansko čoraz viac bude obracať na Čínu," predpovedá Brawová.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová napriek obmedzeným právomociam aspoň vytvorila pracovný tím kľúčových eurokomisárov a pripravujú opatrenia na pomoc podnikateľom alebo na koordináciu distribúcie zdravotníckeho materiálu.

Takisto v pondelok oznámila, že Komisia bude financovať výskum nemeckej firmy CureVac, ktorá pracuje na vývoji vakcíny proti chorobe Covid-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje. Táto správa prišla v čase, keď americká vláda naznačovala, že by chcela firmu kúpiť a zaručiť, že vakcína skončí prioritne na americkom trhu.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 741
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 254
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 202
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 016
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 937
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 489
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu