SEATTLE. Americký internetový predajca Amazon zakázal predaj viacerých kníh, ktoré napísali známi nacisti, vrátane väčšiny edícií Hitlerovej knihy Mein Kampf (Môj boj).
Rozhodnutie prichádza po dlhoročnej kampani ľudskoprávnych organizácií. Správu priniesol v pondelok britský denník The Guardian.
Amazon o tejto skutočnosti informoval v uplynulých dňoch predajcov kníh. Zákaz platí aj pre detské knihy s antisemitskými odkazmi a pre edície kníh, ktoré predávali jednotlivci z druhej ruky.
Mimovládne organizácie venujúce sa holokaustu a židovské organizácie volali po stiahnutí kníh od nacistických predstaviteľov už od vzniku Amazonu koncom 90. rokov minulého storočia.
Amazon sa doteraz bránil právom na slobodu prejavu a potrebou pochopiť Hitlerovo zmýšľanie.
Medzi ďalšie knihy, ktoré Amazon stiahol z predaja, je viacero diel od nacistického vydavateľa Juliusa Streichera, ktorého neskôr odsúdili za zločiny proti ľudskosti.
Amazon neuviedol, prečo sa pre stiahnutie literárnych diel nacistov rozhodol práve teraz.
V uplynulých mesiacoch Amazon na svojej stránke zakázal viacero krajne pravicových kníh.