Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BARCELONA, BRATISLAVA. V celej Európe už na nový koronavírus umierali stovky ľudí, keď sa pred týždňom v španielskom Madride konal masový pochod. Bol ôsmy marec, Medzinárodný deň žien.

Až 120-tisíc ľudí prechádzalo ulicami hlavného mesta v pozdvihnutej nálade.
V dave sa tlačili jeden na druhého, mnohí sa zdravili bozkami alebo sa delili o jedlo.
Z pohľadu zdravotníkov porušovali azda všetky odporúčania, ktoré majú zamedziť alebo aspoň spomaliť šírenie nákazy vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19.
Na jednom z najväčších futbalových štadiónov v Madride sa zase v rovnakom čase tlačilo viac ako šesťdesiattisíc fanúšikov.
Hlásia už viac než tristo mŕtvych
Kým do nedele ôsmeho marca bolo v krajine niekoľko stoviek nakazených, v priebehu nasledujúceho týždňa ich počet vzrástol na 4200 a 120 ľudí nákaze podľahlo.
V utorok 17. marca španielske úrady hlásili už takmer desaťtisíc nakazených. Počet mŕtvych presiahol 340, pričom sa očakáva, že čísla v najbližších dňoch ešte výrazne narastú.
“Ulice rozhodne nie sú vyľudnené, hoci sú prázdnejšie ako zvyčajne. Oproti tomu, ako to vyzerá na Slovensku, je tu čulý ruch.
„
"Zrejme to bude aj južanskou mentalitou," hovorí pre SME Slovák Matej Beňo, ktorý už 18 mesiacov žije v Barcelone a pracuje v oblasti finančníctva. Predtým býval dva roky v Madride.
"Veľmi málo ľudí tu teraz nosí rúško či respirátor. Pred dvoma dňami som bol na nákup v potravinách. Nejaký ochranný prostriedok mal na tvári možno každý tridsiaty človek," zdôrazňuje dvadsaťdeväťročný Slovák s tým, že on bez rúška z domu nevychádza.
Premiér Pedro Sánchez ešte v sobotu vyhlásil núdzový stav. Trvať má pätnásť dní a spojené s ním budú drastické opatrenia, varoval Sánchez. Podľa Beňa to však v uliciach na núdzový stav veľmi nevyzerá.
Ľudia z ulíc nezmizli
Päť najviac zasiahnutých krajín vo svete
1. Čína
- počet nakazených: 80 881,
- počet mŕtvych: 3 226,
- počet vyliečených: 68 679,
2. Taliansko
- počet nakazených: 27 980,
- počet mŕtvych: 2 158,
- počet vyliečených: 2 749,
3. Irán
- počet nakazených: 14 991,
- počet mŕtvych: 853,
- počet vyliečených: 4 996
4. Španielsko
- počet nakazených: 9 942,
- počet mŕtvych: 342,
- počet vyliečených: 530,
5. Južná Kórea
- počet nakazených: 8 320,
- počet mŕtvych: 83,
- počet vyliečených: 1 401.
(Dáta aktualizované v utorok 10:20)
Španielsko je momentálne druhou najviac zasiahnutou krajinou v Európe, čo sa týka počtu nakazených aj mŕtvych. Predstihuje ho už len Taliansko.
Celosvetovo je Španielsko na štvrtom mieste v počte nakazených.
Sánchezova vláda preto prikázala zatvoriť reštaurácie, kaviarne, bary, kiná a ďalšie zábavné podniky vrátane väčšiny obchodov, v ktorých sa nepredávajú "základné a nevyhnutné potreby". Výnimka sa teda vzťahuje na potraviny, lekárne či drogérie, ktoré zostávajú otvorené.
Občanom, ktorí z nevyhnutných dôvodov nemusia opustiť svoje domovy, vláda nariadila zostať doma. Nie všetci to dodržiavajú.
"Situácia pripomína začiatok krízy v Taliansku a štatisticky je to dokonca ešte horšie," podotýka Beňo. Počet nových prípadov v prepočte na stotisíc obyvateľov totiž v uplynulých dňoch rástol rýchlejšie.
"Ulice rozhodne nie sú vyľudnené, hoci sú prázdnejšie ako zvyčajne. Oproti tomu, ako to vyzerá na Slovensku, je tu čulý ruch," opisuje mladík pondelkovú situáciu v Barcelone.
Zaháňali ich dronom
Britský denník Guardian poukazuje na to, že Španieli sú zvyknutí tráviť väčšinu času vonku, najmä v parkoch a na terasách kaviarní.
Úrady v nedeľu dokonca prikročili k nekonvenčnému riešeniu, keď ľudí potulujúcich sa bezcieľne po vonku zaháňali domov dronmi.
"Hovorí k vám polícia. Zdravotníci odporúčajú, aby ste opustili park a išli domov. Ďakujem pekne,“ oslovoval ľudí prostredníctvom dronu policajt.
Ulice Madridu a Barcelony síce nie sú vyľudnené, no v pondelok boli viditeľne prázdnejšie ako inokedy.
"Tieto striktné opatrenia mali prísť oveľa, oveľa skôr," myslí si Beňo. "Dlho sa nič nerobilo, no vláda napriek tomu vôbec nečelila kritike občanov. Ani teraz v lokálnych médiách nečítam nijaký kritický názor. Na Slovensku politici konali oveľa rýchlejšie a aj tak museli zniesť spŕšku výčitiek," poznamenáva.
Beňo je zároveň presvedčený, že Španieli v týchto dňoch dokazujú maximálny stupeň sebazaprenia. "Zodpovednejší už byť nedokážu, toto je ich limit," konštatuje.
Slovák však zároveň oceňuje, že južania pre šírenie nákazy až tak nepanikária a nevykupujú trvanlivé potraviny do zásoby.
Loading
...
Dve nakazené ministerky aj premiérova manželka
Novým koronavírusom sa medzičasom nakazila aj manželka španielskeho premiéra Begoña Gómezová. Vláda v sobotu oznámila, že jej test na ochorenie Covid-19 bol pozitívny, no Gómezová sa podľa vyhlásenia kabinetu teší dobrému zdraviu.
Guardian pripomína, že vírusom sa v uplynulých dňoch nakazili už dve španielske ministerky - Carolina Darias a Irene Montero.
Z ulíc Barcelony deň po vyhlásení núdzového stavu takmer úplne zmizli autá. Merania ukázali, že sa za krátky čas výrazne zlepšila kvalita ovzdušia. Až o 80 percent klesla úroveň oxidu dusičitého, ktorý vzniká v spaľovacích motoroch.
Okrem toho, že oxid dusičitý patrí k plynom, ktoré spôsobujú kyslé dažde a smog, dráždi tiež sliznice dýchacích ciest. Znižuje tak ich obranyschopnosť proti infekciám.
Španieli sa však teraz veľmi nesústreďujú na drobné pozitíva, ktoré so sebou priniesli núdzové opatrenia. Väčšina z nich sa obáva, že núdzový stav potrvá dlhšie ako prvotne ohlásených pätnásť dní.
"Ekonomika je tu výrazne naviazaná na turizmus a hotelierstvo, tak uvidíme, ako to dopadne," uzatvára Beňo.