PEKING, SOUL. Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Číne zostáva podľa pondelkových oficiálnych údajov na nízkej úrovni.
V krajine však rastú obavy z chorých ľudí, ktorí pricestujú zo zahraničia.
Dvanástim zistili ochorenie pri príchode do krajiny
Za uplynulý deň nahlásili v Číne 14 ďalších úmrtí a 16 nových infikovaných, z ktorých dvanástim zistili ochorenie pri príchode do krajiny a sú tak v oficiálnej štatistike vedení ako "importované prípady". Informovala o tom agentúra DPA.

Najnovšie čísla zvýšili súhrnný počet nakazených od začiatku šírenia koronavírusu v pevninskej Číne koncom minulého roka na 80 860.
Ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine celkovo 3213 ľudí, vyplýva z údajov Národnej zdravotníckej komisie (NHC).
Viac než 65-tisíc ľudí sa v Číne vyliečilo, z nich 838 za posledných 24 hodín. Peking dosiaľ hlásil spolu 123 tzv. dovezených prípadov.
Štyri z nových prípadov nákazy a všetkých 14 ďalších úmrtí zaznamenali v provincii Chu-pej, ktorej metropola Wu-chan bola epicentrom pandémie.
Čínske hlavné mesto Peking medzitým sprísnilo karanténne opatrenia pre cestujúcich z iných štátov. Od pondelka musia všetci pasažieri, ktorí priletia na tamojšie medzinárodné letisko, podstúpiť dvojtýždňovú karanténu, a to v určených centrách. Doposiaľ mohli zostať v izolácii aj v hoteloch či doma.
Národná zdravotnícka komisia minulý týždeň oznámila, že Čína už prekonala vrchol šírenia koronavírusu SARS-CoV-2.
Objavujú sa však aj hlasy spochybňujúce, do akej miery oficiálne štatistiky odrážajú skutočnú situáciu a aký vysoký je počet nezachytených prípadov, ktoré nie sú oficiálne známe, píše DPA.
Južná Kórea kontroluje cestujúcich z Európy
Južná Kórea rozšírila o polnoci na pondelok mimoriadne opatrenia na letiskách súvisiace s bojom proti šíreniu koronavírusu na všetky štáty Európy.
Dôvodom sú prípady osôb, ktoré sa vírusom infikovali v zahraničí, ako aj stúpajúci počet nových nakazených v Európe, informovala agentúra Jonhap.
Špeciálne skríningy zdravotného stavu na letiskách doteraz platili pre šesť európskych krajín - Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Britániu a Holandsko.
Podobné opatrenia už Kórea predtým zaviedla pre ľudí cestujúcich z Číny, Japonska, Iránu, Hongkongu a Macau.
Prichádzajúcim osobám bude na juhokórejských letiskách zmeraná teplota a budú musieť vyplniť zdravotné formuláre, v ktorých zdravotníkom poskytnú informácie o mieste svojho pobytu, ako aj telefónne číslo, na ktorom ich je možné zastihnúť.
Osoby cestujúce zo zahraničia by si po prílete takisto mali stiahnuť aplikáciu na samokontrolu zdravotného stavu, aby ho tak mohli nahlásiť príslušným orgánom.
"Zdá sa, že koronavírus sa v Európe šíri nezvyčajne rýchlo," povedal na zasadnutí vlády juhokórejský premiér Čung Sje-gjun. Počet nakazených v Taliansku už napríklad dosiahol 20-tisíc - ide o najviac zasiahnutú krajinu po Číne, kde sa nový koronavírus po prvý raz objavil koncom roku 2019.
Od prvého nahláseného prípadu 20. januára zaznamenala Južná Kórea 8236 ľudí nakazených koronavírusom a 75 úmrtí. Najviac infikovaných je v juhovýchodnom meste Tegu a v jeho okolitých regiónoch.
Počet denných nových prípadov sa už v krajine spomalil a je najmenší za posledné tri týždne (74), pričom nepribudla nijaká ďalšia obeť, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie zdravotnícke úrady. Podľa Kórejského centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) ide o najmenší denný nárast od 25. februára.
Prispelo k tomu masívne testovanie príslušníkov náboženskej sekty Sinčchondži, medzi ktorými sa vírus značne rozšíril. Zvyšujú sa však obavy, najmä čo sa týka menších ložísk nákazy a ľudí, ktorí sa s ochorením vrátia do Kórey zo zahraničia.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu