LONDÝN, BRATISLAVA. Borisa Johnsona sa v čase, keď kandidoval za starostu Londýna, pýtali, kto je jeho obľúbený filmový hrdina.
Jeho odpoveďou bolo, že hrdinom je starosta mesta z filmu Čeľuste, ktorý odmietol návrh na uzavretie pláží napriek tomu, že tam je žralok zabijak.
Boris Johnson je v súčasnosti britským premiérom a v čase nákazy koronavírusom sa správa podobne ako starosta z filmu. Kým napríklad Slovensko zatvára školy, podniky a hranice, v Británii sa nič podobné nedeje.
Nikto toto nerobí

Vláda síce žiada obyvateľov s dýchacími problémami, aby ostali doma, ale vo všeobecnosti hovorí, že zákaz hromadných verejných zhromaždení nezastaví šírenie.
Naopak, podľa britskej vlády vystavenie veľkej časti populácie vírusu vybuduje kolektívnu imunitu.
Krajina tak bude podľa Johnsonovej vlády lepšie pripravená, ak by sa vírus na jeseň vrátil.
V Británii pritom hlásia stovky nakazených, pričom odborníci tvrdia, že ich môže byť až desaťtisíc. Krajina síce najskôr nebola medzi štátmi, z ktorých americký prezident Donald Trump zakázal lety do Spojených štátov, ale cez víkend sa k nim pridala.
"Neexistuje žiadny iný štát na svete, ktorý sa k epidémii stavia takto," hovorí pre New York Times, odborník na epidémie z University College London Francois Balloux. "Nie je to však šialené rozhodnutie, nakoniec sa môže ukázať ako správne."“
“Neexistuje žiadny iný štát na svete, ktorý sa k epidémii stavia takto. Nie je to však šialené rozhodnutie, nakoniec sa môže ukázať ako správne.
„
Britská vláda sa spolieha na údaje odborníkov, podľa ktorých zatvorenie škôl môže viesť k tomu, že s deťmi budú musieť ostáva doma ich rodičia, čo môže znamenať, že v nemocniciach bude napríklad nedostatok sestier.
Takisto sa vláda spolieha na odborníkov, podľa ktorých uzavretie veľkých zhromaždení znamená, že ľudia sa budú stretávať v krčmách a u seba doma, čo obmedzeniu šírenia vírusu nezabráni.
Kolektívna imunita
Najmä však britská vláda pracuje s teóriou kolektívnej imunity, čo pre New York Times povedal aj Patrich Vallance, hlavný anglický hygienik.
Kolektívna imunita je pojem, ktorý sa bežne používa pri skupine ľudí, ktorú treba očkovať, aby sa nákaza nešírila ďalej, nie pri priebehu skutočnej nákazy. Z preventívneho prostriedku sa tak stala politika britskej vlády.
"Kolektívna imunita znamená, že 70 percent ľudí alebo podobný počet je nakazených," hovorí pre New York Times profesor a odborník na infekčné choroby Martin Hibberd.
"Z môjho pohľadu to nie je naším cieľom. To bude skôr dôsledkom takéhoto postupu," podotkol.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu