DETROIT, BRATISLAVA. O štáte Michigan sa v prezidentských voľbách pred štyrmi rokmi hovorilo veľa. Republikánsky kandidát tu naposledy zvíťazil ešte v roku 1988 a očakávalo sa, že aj o 26 rokov neskôr získajú hlasy miestnych voliteľov demokrati.

Prvé zakopnutie však prišlo už v primárkach, kde favoritku straníckeho establišmentu Hillary Clintonovú v Michigane prekvapujúco porazil Bernie Sanders.
Clintonová celoštátne primárky napriek tomu vyhrala a prieskumy napovedali, že Michigan získa aj v samotných prezidentských voľbách.
Jej republikánsky súper Donald Trump však vedel, že Michigan bude jedným z kľúčových štátov. Tu, v jednom zo štátov takzvaného Rust Belt, hrdzavého pásu štátov v okolí Veľkých jazier, ktoré patria medzi najviac postihnuté transformáciou ekonomiky, účinkovali jeho slová o obnovení zašlej americkej slávy.
Prehral, kde predtým vyhral
Zo strategického hľadiska urobil Trump dobre. Michigan nakoniec otočil vo svoj prospech a aj vďaka zisku šestnástich miestnych voliteľov sa stal prezidentom.
Michigan môže byť dôležitým aj v tohtoročných voľbách, no pre Sandersa tentoraz v opačnom zmysle. Proti Joeovi Bidenovi tu v utorok prehral a okrem toho, že sa ešte zvýšila jeho strata na hlavného súpera, získal imidž toho, kto nevyhral ani tam, kde sa mu to podarilo pred štyrmi rokmi.
Z každého iného pohľadu ako matematického sa jeho kampaň skončila, zhodnotil web Politico utorňajšie primárky v šiestich štátoch vrátane Michiganu. V štyroch z nich vyhral Biden, z dvoch ešte výsledky prichádzajú, ale miernu prevahu má Sanders.
To, že Biden naberá na sile, ukázali už primárky v Južnej Karolíne a najmä minulotýždňový takzvaný superutorok, keď si demokrati vyberali svojho prezidentského kandidáta v štrnástich štátoch.