Loading
...
RÍM. Poslanec Claudio Pedrazzini sa stal prvým členom talianskeho parlamentu, u ktorého testy potvrdili nakazenie novým druhom koronavírusu.
S odkazom na talianske médiá o tom informovala v stredu tlačová agentúra APA.
Pedrazziniho z provincie Lodi v Lombardsku, ktorá je ohniskom koronavírusovej epidémie v Taliansku, umiestnili do karantény. Podľa vlastných slov "sa má dobre" a trpí len "miernou horúčkou".
Členov talianskeho parlamentu, ktorí patria do tej istej zmiešanej frakcie ako Pedrazzini, medzitým vyzvali, aby sa podrobili prehliadkam.
Nakazení ďalší politici
V Taliansku sa preukázalo nakazenie novým koronavírusom aj u ďalších politikov a predstaviteľov. Patria medzi nich prezident regiónu Piemont Alberto Cirio, náčelník generálneho štábu armády Salvatore Farina či tajomník spoluvládnucej Demokratickej strany Nicola Zingaretti.
Zingaretti (54) oznámil v sobotu prostredníctvom videopríspevku na Facebooku, že sa má dobre, ale musí zatiaľ zostať v domácej karanténe.
Ešte koncom februára pritom demonštratívne vystúpil s prípitkom v Miláne, centre koronavírusom výrazne postihnutého regiónu Lombardsko, a tvrdil, že nie je na mieste panika, pripomenula APA.
Žiadny nový prípad v meste Codogno
V utorok hlásili z Talianska už 631 úmrtí v dôsledku ochorenia spôsobovaného novým koronavírusom a nárast doterajšieho počtu nakazených na vyše 8500.
Napriek zhoršujúcej sa bilancii zaznamenalo najhoršie postihnuté Lombardsko i jeden úspech, keďže nepribudol ani jeden nový prípad v meste Codogno, kde sa nákaza 21. februára vyskytla prvýkrát.
"Zodpovedne sme dodržiavali dvojtýždňovú karanténu a teraz je vidieť výsledky, v ktoré sme dúfali. Ak sa budeme ucelene riadiť vládnymi nariadeniami, prekonáme túto krízu v priebehu niekoľkých týždňov," povedal miestny starosta Francesco Passerini.
Guvernér Lombardska žiada prísnejšie opatrenia
Guvernér severotalianskeho regiónu Lombardsko Attilio Fontana vyzval v stredu vládu v Ríme, aby na severe Talianska v dôsledku epidémie spôsobenej novým koronavírusom nechala na 15 dní zatvoriť všetky podniky a zrušila dopravné spoje, ktoré nie sú životne dôležité. Informovala o tom agentúra AFP.

Výzva guvernéra Lombardska prišla v čase, keď nákaze spôsobenej novým koronavírusom podľahlo v Taliansku 631 osôb a počet nakazených prekročil 10.000, čo je najviac na svete s výnimkou Číny, odkiaľ sa epidémia na konci decembra začala šíriť.
"Ak sa nákaza aj naďalej bude šíriť týmto tempom, systém to už dlho nevydrží," povedal Fontana pre denník Corriere della Sera.
"Naozaj melieme z posledného. Je jasné, že situácia začína byť nebezpečná," dodal Fontana pre televíziu Sky TG24 s tým, že starostovia 12 lombardských miest sa zhodli v názore, že vláda v Ríme nerobí v boji s koronavírusom dosť.
Talianska vláda v stredu vyhlásila, že na boj s novým koronavírusom vyčlenila ďalších 25 miliárd eur.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu