PARÍŽ. Parížsky Louvre, ktorý je najnavštevovanejším múzeom na svete, v pondelok oznámil, že obmedzuje vstup návštevníkov.
Jeho zbierky si budú môcť pozrieť len tí, ktorí majú vopred zakúpené vstupenky alebo majú nárok na bezplatný vstup.
Ostatní záujemcovia o prehliadku sa do múzea nedostanú. Múzeum sa takto snaží zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2, keď na jeho nádvorí stáva v radoch na vstup.
Zamestnanci odmietajú nastúpiť do práce
Toto obmedzenie prišlo týždeň po tom, ako zamestnanci múzea odmietli nastúpiť do práce z obavy o svoje zdravie.

Keďže v tom čase sa ešte koronavírus spôsobujúci chorobu COVID-19 až tak rýchlo vo Francúzsku nešíril, vedenie múzea sa so zamestnancami a odborármi dohodlo na návrate do práce a otvorení expozícií múzea pre širokú verejnosť.
K obmedzeniu vstupov do Louvru došlo v čase, keď sa vo Francúzsku rušia koncerty, keďže vláda v nedeľu zakázala zhromaždenia viac ako tisíc ľudí.
Až do odvolania koncerty vo svojej najväčšej koncertnej sieni zrušila Parížska filharmónia, ktorá mala v pondelok uviesť koncert pod taktovkou grécko-ruského dirigenta Teodora Currentzisa.
AFP dodala, že v Paríži sa v pondelok konalo stretnutie riaditeľov divadiel a operných domov, ktorí sa mali dohnúť na ďalšom postupe vzhľadom na vládne nariadenie o zákaze zhromaždení viac ako tisíc osôb.
Rušia koncerty
Americká speváčka Madonna v pondelok zrušila dva koncerty, ktoré sa mali 10. a 11. marca konať v koncertnej sále Grand Rex v Paríži a mali zavŕšiť jej svetové turné Madame X.

Zrušený bol koncert skupiny Simple Minds, ako aj vystúpenia známych francúzskych raperov, ktoré sa mali konať v Lyone v koncertnej sále Halle Tony Garnier s kapacitou 17.000 osôb.
Vedenie festivalu Séria Mania, ktorý je najväčšou prehliadkou seriálov v Európe, zatiaľ stále hľadá riešenie rešpektujúce vládne nariadenie. Uviedol to pre AFP riaditeľka tohto festivalu Laurence Herszbergová.
Po obrovských finančných stratách spôsobených v kultúrnych ustanovizniach štrajkom proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy by nákaza koronavírusom nového typu mohla mať pre zábavný priemysel katastrofálne dôsledky, uviedla AFP.
"Neviem, či (zrušenie prehliadok v múzeách) vírus zabije ..., ale v prípade múzických umení by mohol byť vírus smrteľnou ranou," povedal Vincent Frerebeau, zakladateľ francúzskej nahrávacej spoločnosti Tôt ou tard.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu