MILÁNO, BRATISLAVA. V reštauráciách vás vyzvú, aby ste si najskôr umyli ruky, v baroch nemôžete sedieť blízko pri sebe a do obchodov vás púšťajú len po skupinkách, aby ste dodržiavali rozstupy.
Sever Talianska s viac ako šestnástimi miliónmi obyvateľov je od nedele v karanténe pre šíriaci sa nový koronavírus SARS-CoV-2.
Lombardsko a červené zóny v ďalších štrnástich provinciách môžu obyvatelia opustiť len s vážnymi dôvodmi. Lyžiarske strediská ukončili prevádzku, lietadlá do väčšej časti Talianska už zo Slovenska nelietajú.
V oblasti sú aj stovky Slovákov, ktorí buď zostávajú na mieste, alebo sa chystajú vrátiť na Slovensko. Tí, podobne ako ľudia vracajúci sa z Číny, Iránu či z Južnej Kórey, budú musieť ísť do karantény.
Život v červenej zóne
Taliansko obmedzenia podobného rozsahu nezažilo od druhej svetovej vojny. Ochorením Covid-19, ktoré vírus spôsobuje, sa nakazilo v krajine celkovo viac ako 9170 ľudí, pričom 463 nákaze podľahlo. Viac ako 720 ľudí sa už vyliečilo.
V oblastiach, ktoré patria do takzvanej červenej zóny, pracujú aj stovky Slovákov. Niektorí sa plánujú vrátiť domov, iní v oblasti zostávajú. Kým bežný život limitujú len niektoré obmedzenia, v nemocniciach je situácia kritická. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti nie je dostatok lôžok.

"Základom je nestretávať sa a nešíriť nákazu. To však chápe málokto, kto nemá symptómy," hovorí pre SME Katarína Janáčová, ktorá žije už pätnásť rokov v talianskom Bergame, ktoré je takisto v uzatvorenom Lombardsku. Kritizuje najmä to, že po zatvorení škôl mnohé rodiny odišli na hory.
Situácia v Bergame je však podľa nej pokojná. "Panika v obchodoch bola len jeden deň vo februári. Potraviny sú každý deň otvorené, aj keď do obchodov púšťajú ľudí len po malých skupinkách. Pre dôchodcov je donáška domov zadarmo," hovorí Slovenka. Školy sú naďalej zatvorené.
Janáčová sa pôvodne chystala aj na návštevu rodiny na Slovensku, radšej ju však zrušila. "Nešla som, aby som im nechtiac nedoviezla vírus. Spiatočný let už aj tak zrušili," dodáva.
Slováci v karanténe
Obmedzenia zatvorili aj veľkú časť talianskych lyžiarskych stredísk. Zimná sezóna sa skončila predčasne v údolí Aosty, od utorka sa pridávajú aj takmer všetky strediská v talianskych Dolomitoch, ako sú Val Gardena, Marmolada či Val di Fassa. Toto výnimočné opatrenie je podľa regiónu Dolomiti Superski zásadné v "zastavení šírenia koronavírusu na našom území s vysokou hustotou turistov".
Od pondelňajšej polnoci krízový štáb zrušil všetky lety zo Slovenska do Ríma, Bologne, Milána a Alghera a späť.
“Základom je nestretávať sa a nešíriť nákazu. To však chápe málokto, kto nemá symptómy.
„
Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča do Talianska cestovať. Slováci žijúci v červenej zóne sa môžu vrátiť domov, aj oni však musia ísť do štrnásťdňovej karantény. Lekár im vypíše povinnú karanténnu práceneschopnosť, ktorú pošle do sociálnej poisťovne. Karanténa sa týka aj rodinných príslušníkov, ktorí žijú v jednej domácnosti.
To, ako sa dostať domov, rieši aj 24-ročný Matúš, ktorý je na študijnom pobyte Erazmus na ekonomickej fakulte univerzity v Pavii. "Poľské univerzity volali študentov naspäť s tým, že všetky náklady im budú uhradené, naša Ekonomická univerzita zatiaľ dala študentom dva týždne voľna," hovorí.
Situácia v meste a v škole je podľa neho pokojná. "Niektorí ľudia nosia rúška, obchody sú otvorené, bary takisto, aj keď kratšie a musíte sedieť aspoň meter od seba," vraví. Výučba prebieha najmä cez videoprednášky.
"Jeden známy bude obhajovať diplomovú prácu cez skype. No problémy má najmä lekárska fakulta, pretože študenti bežne praxujú v miestnej nemocnici, ktorá je však teraz vyhradená pre pacientov s koronavírusom," dodáva Matúš. Internáty aj jedálne fungujú normálne, študenti často športujú, no večierky organizujú zriedkavejšie.
Útek z väzenia
Problém majú aj talianske väznice, v 27 z nich vypukli vzbury proti obmedzeniam súvisiacim s koronavírusom. Po tom, ako úrady zakázali napríklad návštevy rodinných príslušníkov, v Miláne väzni zapálili časť budovy väznice, vo Foggii zase utieklo asi dvadsať väzňov. V Modene počas protestov zomrelo šesť väzňov po tom, ako sa vlámali do ošetrovne a predávkovali sa metadónom.
"Čelíme mimoriadnej situácii, národnej pohotovosti," povedal taliansky premiér Giuseppe Conte a prirovnal situáciu s koronavírusom k slovám Winstona Churchilla o "najtemnejšej hodine".
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu