BUDAPEŠŤ, VIEDEŇ, TEL AVIV. Počet ľudí nakazených novým typom koronavírusu v Rakúsku sa v pondelok zvýšil na 112.
S odvolaním sa na správu rakúskeho ministerstva zdravotníctva o tom informoval webový portál rakúskej stanice ORF.

Doposiaľ bolo na koronavírus v Rakúsku podľa údajov ministerstva zdravotníctva testovaných 4700 ľudí. Po prvý raz boli v Rakúsku pozitívne testované dve osoby 25. februára v Innsbrucku.
Najviac postihnutým regiónom je Dolné Rakúsko s 36 nakazenými, vo Viedni ich je 33, v Štajersku desať, v Tirolsku a Hornom Rakúsku po deväť. V Salzburgu evidujú osem prípadov, v Burgenlande štvorčlennú rodinu zo Slovenska a vo Vorarlbersku dva prípady. V Korutánsku zaznamenali dosiaľ jedného pacienta s koronavírusom, píše ORF.
Rakúske médiá navyše informovali o skupine 59 Rakúšanov, ktorá uviazla na Maldivách. V hoteli, kde bývali, boli totiž turisti z Talianska, u ktorých je podozrenie z nákazy koronavírusom. Karanténa môže trvať 14 dní.
Nové prípady nákazy v Maďarsku
Počet potvrdených prípadov nakazenia novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku stúpol na deväť. Informovala o tom v pondelok vládna informačná internetová stránka Koronavirus.gov.hu.
Novými infikovanými pacientmi sú iránsky študent budapeštianskej Semmelweisovej univerzity a 74-ročná manželka Maďara, ktorý okrem ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom trpí aj onkologickou chorobou.
Z deviatich nakazených sú ôsmi ošetrovaní v budapeštianskej Nemocnici sv. Ladislava a jeden britský občan v debrecínskej Nemocnici Gyulu Kenézyho.
V súčasnosti je pre podozrenie z nákazy v karanténe 67 ľudí. Certifikované laboratóriá doposiaľ preverili 362 vzoriek.
V Poľsku odložili spomienku na obete holokaustu
Organizátori takzvaného Pochodu živých, ktorým si v Poľsku každoročne pripomínajú pamiatku obetí holokaustu, sa rozhodli pre jeho odklad v súvislosti so šíriacou sa nákazou nového typu koronavírusu.
Stane sa tak po prvý raz za uplynulých 32 rokov, pripomenuli agentúry DPA a AP.
Približne trojkilometrový pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau sa koná nepretržite už od roku 1988.
"Po konzultácii s príslušnými zdravotníckymi orgánmi a predstaviteľmi musíme s ťažkým srdcom oznámiť, že tohtoročný marcový Pochod živých v Poľsku sa odkladá," povedal jeden zo zakladateľov a organizátorov pochodu Šmuel Rozenman.
V stanovisku, ktoré zaslal DPA, uviedol, že prvoradým záujmom je zdravie účastníkov spomienkového pochodu.
Na tomto medzinárodnom podujatí sa každoročne zúčastňuje odhadom 110 delegácií zo 40 krajín spolu s tými, čo holokaust prežili a viac ako 10-tisíc mladými Židmi i Nežidmi z celého sveta.
V súčasnosti prebiehajú prípravy na odklad pochodu v Poľsku na neskorší dátum. Tradične sa koná pri príležitosti izraelského Dňa spomienky na obete holokaustu (Jom ha-šoa), ktorý tento rok pripadá na 21. apríla.
V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zahynulo počas druhej svetovej vojny viac ako 1,1 milióna ľudí, prevažne európskych Židov, ale aj Poliakov, Rómov, sovietskych vojnových zajatcov a predstaviteľov iných národností. Tábor oslobodili 27. januára 1945 vojaci Červenej armády.
Izrael v súčasnosti eviduje 39 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom. Približne 20-tisíc ľudí sa nachádza v domácej karanténe.
Poľsko hlásilo 11 prípadov nákazy.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu