Praha 26. mája (TASR) Medzi českým premiérom Jiřím Paroubkom (ČSSD) a prezidentom Václavom Klausom sa rozhorel ostrý kompetenčný spor. Predsedovi vlády sa nepáči, že prezident v cudzine v mene celej krajiny kritizuje euroústavu, ktorú jeho vláda, naopak, podporuje. Paroubek tvrdí, že za zahraničnú politiku štátu zodpovedá vláda a hlave štátu bezprecedentne pohrozil, že kabinet obmedzí niektoré zahraničné cesty prezidenta. Vláda totiž formálne prezidentove cesty do zahraničia vopred schvaľuje.
Moje výhrady sa týkajú toho, ako pán prezident vystupoval na zahraničných cestách v rámci EÚ, uviedol dnes Paroubek v Žďári nad Sázavou.
Premiér už v stredu v rozhovore pre internetové vydanie Financial Times uviedol, že vláda bude dávať prezidentovi pred niektorými zahraničnými cestami zvláštne vládne inštrukcie. Dnes Paroubek v tejto súvislosti spresnil, že pokiaľ prezident nebude vystupovať v rámci týchto smerníc, na niektoré zahraničné cesty jednoducho nebude môcť jazdiť.
Bolo by dobre, keby si pán premiér pozorne preštudoval ústavu ČR. S interpretáciu, ktorú robí, nie je možné súhlasiť, a ja ju zásadne odmietam. Prezident republiky pozve premiéra na začiatku budúceho týždňa na schôdzku, na ktorej by si tieto otázky mali vyjasniť, reagoval dnes na výroky premiéra hovorca českého prezidenta Petr Hájek pre TASR.
Predstaviteľ Pražského hradu pripustil, že kompetenčný spor medzi Paroubkom a Klausom môže byť súčasťou predčasného začiatku predvolebnej kampane pred voľbami do Poslaneckej snemovne, ktoré majú byť v júni 2006. Tvrdým kritikom euroústavy je totiž nielen prezident, ale aj opozičná ODS Mirka Topolánka. A Václav Klaus je zakladateľom a čestným predsedom tejto strany.
Môže to byť čokoľvek, ale myslím si, že to je predovšetkým neznalosť českej ústavy, poznamenal Petr Hájek.
Českú ústavu je však možné interpretovať v prospech prezidenta aj premiéra. Ústava síce v článku 54 konštatuje, že prezident republiky nie je za výkon svojej funkcie nikomu zodpovedný a v článku 63 bod 1, že prezident zastupuje štát navonok, ale body 3 a 4 článku 64 tomu akoby odporujú.
Zastupovanie štátu navonok prezidentom aj ratifikácia dohôd totiž vyžadujú spolupodpis premiéra. A veta za rozhodnutie prezidenta republiky, ktoré vyžaduje spolupodpis predsedu vlády alebo ním povereného člena vlády, zodpovedá vláda, dáva do rúk tromf skôr premiérovi Paroubkovi.
Tomu, že kompetenčný spor medzi českým premiérom a prezidentom má zložitejšie pozadie, nasvedčuje aj Paroubkov argument, že Václav Klaus v otázke zahraničnej politiky a kritiky euroústavy prekračuje svoju ústavnú úlohu a je v konflikte s českou ústavnou tradíciou, pretože prezidenta ČR nevolia priamo občania, ale poslanci a senátori.
Koaličné strany, vrátane Paroubkovej ČSSD, chcú presadiť novelu ústavy, podľa ktorej by prezidenta volili priamo občania. Koalícia sa však nedokáže dohodnúť s opozičnou ODS - napríklad na tom, koľko kandidátov by postupovalo do druhého kola, aká by musela byť účasť voličov a podobne. Návrh novely ústavy nedávno v Poslaneckej snemovni neprešiel. Opozícia tvrdí, že ide o dôležité detaily, ale koalícia občianskych demokratov podozrieva, že iba hľadajú zámienku a zmenu voľby prezidenta si v skutočnosti neželajú.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel