ATÉNY, BRATISLAVA. Od operácie Kalavryta si nacisti sľubovali, že porazia partizánske hnutia v horách okolo tohto gréckeho mesta na severe Peloponézskeho polostrova. Vojaci dostali príkaz, aby použili tie najtvrdšie prostriedky.

Mesto podpálili, popravili všetkých mužov v ňom, zabíjali aj v okolitých dedinách. Na konci decembra 1943 tam dokopy zabili 693 ľudí. Pre Grékov je tento masaker ukážkou nacistickej krutosti, podobne ako napríklad pre Čechov vypálenie Lidíc.
Tento masaker si pripomenuli aj nemeckí neonacisti, ktorí v piatok prišli do mesta Mytilene na ostrove Lesbos. Tiahli centrom mesta, kde jedného z nich napadli. Vtedy začali na miestnych kričať, že im spravia „to isté, čo v Kalavryte“, píše na webe miestne rádio Sto Nisi.
Neonacista na ceste Európou
Hroziacu utečeneckú krízu, ktorá vznikla pred týždňom po tom, ako Turecko prestalo brániť ľuďom vo vstupe do Európy, využívajú nielen miestni neonacisti, ale pri gréckej strane hranice sa začínajú zhromažďovať krajní pravičiari aj z iných častí Európy.
Spomínaná skupina ľuďom na ostrove Lesbos tvrdila, že sú novinári z Nemecka a prišli ukázať aj grécku stránku problému, lebo svetové médiá sa zameriavajú len na pohľad utečencov a mimovládnych organizácií.
Do Grécka prišiel okrem iných aj Mario Müller, známy nemecký neonacista a zakladateľ hnutia Kontrakultúra Halle. Pridávajú sa ku gréckym neonacistom, ktorí sa už pri hranici pohybujú, útočia na utečencov, pracovníkov mimovládnych organizácií aj novinárov, ktorí o situácii na ostrove píšu.
Proti migračnej politike v posledných týždňoch demonštrovali aj miestni, no tí tvrdia, že nie sú rasisti, len Lesbos je preplnený a situácia sa vymyká spod kontroly.
O tom, že Lesbos sa zmenil na „sud s pušným prachom pripravený na explóziu“, už pred mesiacom podľa Guardianu hovoril guvernér oblasti Kostas Moutzouris a situácia sa odvtedy ešte zhoršila.