WASHINGTON, BRATISLAVA. Bernie Sanders sa rád prirovnáva k Franklinovi Delanovi Rooseveltovi. Ten po veľkej hospodárskej kríze zavádzal sociálne reformy, ktoré teraz presadzuje práve Sanders. A tvrdí, že z historického pohľadu nie je radikálom, za akého ho označujú.
„Hlboko verím, že Spojené štáty musia odmietnuť cestu nenávisti a rozdeľovania. Namiesto toho musia nájsť morálne presvedčenie, aby si vybrali inú cestu, cestu súcitu, spravodlivosti a lásky,“ povedal Sanders ešte v lete minulého roka v prejave na pôde univerzity Georgea Washingtona. „A túto cestu volám demokratický socializmus,“ cituje ho ABC News.
On by sa neoznačil za socialistu

„Súhlasím aj nesúhlasím,“ odpovedal tento týždeň pre magazín Atlantic historik Michael Kazin z Georgetownskej univerzity na otázku, či má Sanders so svojím pohľadom na históriu pravdu.
Argumentuje, že aj Roosevelt, stále jeden z najpopulárnejších prezidentov americkej histórie, rovnako ako Sanders presadzoval posilnenie odborov či vyššie dane pre bohatých a zrejme by teraz podporoval aj zdravotníctvo pre všetkých.
„Na druhej strane by sa Roosevelt nikdy neoznačoval za socialistu, a nikdy ním ani nebol,“ pripomína. Socializmus totiž podľa neho už znamená zmenu ekonomického systému.
Prezidenta z čias Veľkej hospodárskej krízy prirovnal k sociálnym demokratom v Európe, ktorí sa snažia zlepšovať podmienky chudobnejších v rámci trhového systému. Sanders chce tento systém zmeniť tak, ako sa len dá. „Ak by dostal nomináciu, bol by historicky najľavicovejším kandidátom jednej z hlavných strán.“