BRUSEL, BRATISLAVA. Niekoľko europoslancov, viacerí lobisti firiem podnikajúcich s fosílnymi palivami, minister životného prostredia Chorvátska - predsedajúcej krajiny Európskej únie - poradca Európskej komisie pre oblasť energetiky Guido Bortoni. Nikto z občianskej spoločnosti alebo mimovládok, ktoré sa problematike venujú.
„Inými slovami – ideálne bruselské lobistické stretnutie,“ píše Guardian o večeri, ktorá sa uskutočnila len dva týždne pred tým, ako Európska komisia zverejňuje svoj návrh klimatického zákona.

Stretnutie s názvom Ropa, plyn a zelená dohoda zorganizovala Medzinárodná asociácia producentov ropy a zemného plynu, ktorá zastupuje 29 hlavných európskych firiem z tejto oblasti vrátane Totalu, Shell, BP či ExxonMobil.
Nejde o nič výnimočné. „Len od roku 2010 päť hlavných ropných spoločností a ich lobistické skupiny minuli na budovanie vplyvu priamo v srdci európskeho rozhodovania štvrť miliardy eur,“ cituje Guardian správu skupiny mimovládok z oblasti klimatickej zmeny.
Kto vyhrá?
Európska komisia už svoju predstavu o boji proti klimatickej zmene v stredu predstavila. V najbližšom roku sa ukáže, či bude v rokovaniach o nej úspešná predsedníčka Ursula von der Leyenová, alebo sa presadia skôr niektoré štáty a lobisti ťažobných firiem.
Hlavným cieľom predstaveného zákona je, aby Európska únia dosiahla do roku 2050 uhlíkovú neutralitu, teda že už nebude vypúšťať viac emisií ako dokáže európsky kontinent z ovzdušia odoberať. Na to má slúžiť napríklad podpora zalesňovania.