PEKING. Čínska najpopulárnejšia chatovacia aplikácia WeChat údajne od 1. januára 2020 cenzurovala kľúčové slová spájajúce sa s novým druhom koronavírusu.
Vyplýva to zo správy výskumného centra Citizen Lab so sídlom v kanadskom Toronte zverejnenej v utorok. Informovala o tom v stredu spravodajská stanica BBC.
Loading
...
So šírením nákazy blokovali viac výrazov
Ako sa uvádza v správe, aplikácia blokovala kombinácie kľúčových slov v súvislosti s vírusom a výrazy kritizujúce prezidenta Si Ťin-pchinga.
Čím viac sa epidémia šírila, tým viac slov aplikácia, ktorú vlastní čínska firma Tencent, blokovala.
Cenzúra v aplikácii WeChat sa dotkla 132 výrazov v období 1.-31. januára. Ďalších 384 zakázaných slov pribudlo na zoznam v období 1.-15. februára, keď sa epidémia stupňovala.
Išlo o slová komentujúce čínskych lídrov vrátane prezidenta, ale aj neutrálne slová týkajúce sa vládnej politiky v súvislosti s koronavírusom a situácie v Hongkongu, Taiwane a Macau.
Mohlo ísť o snahu samotných firiem
Obsah spojený s koronavírusom blokovala navyše aj streamovacia platforma YY, ktorá 31. decembra zaradila na zoznam zakázaných slov 45 výrazov.
Tie zahŕňali napríklad spojenia "Neznáma pneumónia vo Wu-chane" či "Epidémia SARS-u vo Wu-chane".
Nie je jasné, či sociálne médiá výrazy súvisiace s koronavírusom zablokovali na nariadenie vlády alebo z vlastnej iniciatívy, poznamenala stanica BBC.
Správa Citizen Lab však naznačuje, že mohlo ísť o snahu samotných firiem, ktoré sa takto chceli vyhnúť možnej kritike zo strany vlády.
Cenzúra diskusií
Podľa BBC Čína začala s cenzúrou diskusií v spomínanej aplikácii niekoľko týždňov predtým, než vládni predstavitelia priznali závažnosť epidémie.
Čína po prvý raz upovedomila Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o tom, že v meste Wu-chan v provincii Chu-pej sa objavil nový vírus, 31. decembra 2019.

Tamojší predstavitelia však spočiatku pred verejnosťou zatajovali informácie, nenahlasovali skutočný počet infikovaných ľudí, zľahčovali riziká spojené so šírením vírusu a neposkytli včas informácie, ktoré mohli zachrániť ľudské životy.
Samotný čínsky prezident o situácii ohľadom koronavírusu verejne informoval až 20. januára pričom vyhlásil, že je potrebné rázne zakročiť proti jeho šíreniu.
Na celom svete sa vírusom infikovalo viac ako 93.000 ľudí, z toho viac než 80.000 ich je v Číne, kde mu už podľahlo 2981 osôb.