Brusel 26. mája (TASR) Všetkých osem slovenských samosprávnych krajov má od dnešného dňa stále zastúpenie v Bruseli. Neďaleko sídla hlavných európskych inštitúcií a stáleho zastúpenia SR pri EÚ dnes slávnostne otvorili Dom slovenských regiónov.
Kraje si od spoločnej strechy sľubujú nielen lepšiu spoluprácu a koordináciu pri pôsobení v sídle EÚ, ale aj nižšie náklady. Odhadujú, že ušetria asi 30 percent oproti situácii, keď by každý kraj pôsobil v Bruseli samostatne.
Vízia EÚ je budovať európsky dom, jednotu v rozmanitosti. Tým, že máme spoločnú strechu, sme dokázali, že vieme byť jednotní, že chceme spolupracovať, že si chceme navzájom pomáhať, povedal na slávnostnom otvorení predseda košického kraja Rudolf Bauer. Práve košický kraj prípravu spoločného domu koordinoval.
Podľa Bauera bude Dom slovenských regiónov po ambasáde a zastúpení pri EÚ ďalším priestorom v Bruseli, kde bude možné prezentovať Slovensko, jeho kultúru, prírodné krásy či investičné možnosti.
Pevne verím, že budeme príkladom toho, ako regióny v jednom štáte vedia spolupracovať a presadzovať svoje ciele, pridal sa šéf bratislavského kraja Ľubo Roman.
Všetky kraje sa zhodujú na nevyhnutnosti mať svoje zastúpenie v Bruseli, ktoré doteraz mali len Bratislava, Košice a Prešov. Boli sme zvyknutí na to, že keď chceme niečo vybaviť, treba cestovať do Bratislavy. Teraz platí, že treba cestovať do Bruselu, poznamenal šéf žilinského kraja Jozef Tarčák.
Otvorenie slovenského domu v Bruseli privítal minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky, podľa ktorého je spolupráca najlepšou cestou k dosiahnutiu väčšej podpory a právomocí pre regióny. To čo som počul tu, smeruje skôr k väčšej spolupráci ako k nejakej vzájomnej súťaživosti na úkor regiónov, povedal minister.
Zastúpenie všetkých slovenských regiónov pod jednou strechou sa pripravovalo dva roky. Zatiaľ mali v Bruseli svojich predstaviteľov len Bratislavský, Košický a Prešovský kraj, teraz sa k nim pridali Nitra, Banská Bystrica, Žilina, Trenčín a Trnava.
Slovenský dom sídli na troch poschodiach administratívnej budovy na Avenue Cortenbergh 89 len kúsok od slovenského stáleho zastúpenia pri EÚ a európskych inštitúcií.
Podmienky spolupráce budú také, že každý kraj bude mať vlastnú kanceláriu, vlastného zástupcu, ktorého si platí, spoločne sa budeme podieľať na nákladoch, zároveň sa každý podieľa na mzde jedného spoločného manažéra, vysvetlil Bauer.
Vstupné náklady na technické vybavenie slovenského domu predstavovali zhruba tri milióny korún, mesačná prevádzka, okrem platu zástupcu, vyjde každý kraj necelých 60.000 korún. Podľa Bauera je to asi o tretinu menej, ako keby každý kraj mal v Bruseli samostatné zastúpenie.