Loading
...
PCHOJHJANG. Severná Kórea vypálila v pondelok nad Japonské more dve bližšie nešpecifikované rakety krátkeho doletu.
Podľa agentúry Jonhap o tom v pondelok informoval juhokórejský Zbor náčelníkov štábov (JCS) s poukazom na to, že ide o prvý test severokórejských rakiet, odkedy Pchjongjang začiatkom roka varoval pred vyvinutím "novej strategickej zbrane".
Projektily boli vystrelené v pondelok popoludní (miestneho času) z oblastí neďaleko mesta Wonsan na východnom pobreží KĽDR, pričom oba preleteli približne 240 kilometrov pri maximálnej výške 35 kilometrov nad morom.
Južná Kórea v pohotovosti
"Severná Kórea pravdepodobne pokračuje vo vojenskom cvičení," uviedol JCS s poukazom na cvičenie, ktoré sa v KĽDR začalo v piatok.
Podľa agentúry nebolo bezprostredne známe, či na pondelkové raketové testy osobne dohliadal aj líder KĽDR Kim Čong-un.
JCS ubezpečil, že juhokórejská "armáda monitoruje situáciu" a je v pohotovosti.
AFP pripomenula, že je to prvá takáto vojenská akcia od 28. novembra 2019 a súčasne aj prvá odvtedy, ako KĽDR na začiatku tohto roku varovala pred svojou "novou strategickou zbraňou".
Rakety neohrozili územie Japonska
Japonské ministerstvo obrany v súvislosti s incidentom uviedlo, že severokórejské rakety nedoleteli do exkluzívnej ekonomickej zóny Japonska v oblasti Japonského mora, napísala agentúra TASS.
Ministerstvo taktiež dodalo, že v zóne dopadu projektilov nedošlo k poškodeniu japonských plavidiel ani lietadiel.
Kim predstaví novú zbraň
Severokórejský vodca Kim Čong-un totiž vo svojom novoročnom posolstve avizoval, že plánuje čoskoro predstaviť novú "strategickú zbraň".
Odborníci tvrdia, že ňou môže byť pokročilý typ medzikontinentálnej balistickej rakety alebo z ponorky odpálená balistická raketa.

Kim vo svojom prejave oznámil aj to, že Severná Kórea ukončila pozastavenie testov jadrových zbraní a medzikontinentálnych balistických rakiet.
Neuviedol však, či s týmito testmi začnú opäť. Politológovia to interpretovali ako snahu KĽDR zostať otvorená možným rokovaniam so Západom.
Testy zbraní, ktoré KĽDR v nedávnej minulosti uskutočnila, boli vnímané ako pokus vyvinúť tlak na USA, aby urobili ústupky v súvislosti s uviaznutými rokovaniami o severokórejskom jadrovom programe.