WASHINGTON, BRATISLAVA. Utorok môže byť v Spojených štátoch zásadným dátumom v boji o Biely dom. Takzvaný volebný superutorok môže rozhodnúť, kto bude súperom Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách.
V nedeľu z primárok Demokratickej strany odstúpil bývalý starosta mesta South Bend v štáte Indiana Pete Buttigieg. Aj keď mnohí považujú za favorita senátora Vermontu Bernieho Sandersa, Buttigiegovo rozhodnutie môže pomôcť skôr jeho súperom.
Prekvapil, no odstupuje
Favoritom demokratických primárok je zatiaľ Sanders – v doterajších štyroch štátoch získal dokopy 56 60 delegátov. Utorkové primárky to však môžu zmeniť - o rozdelení demokratických delegátov sa bude rozhodovať v štrnástich štátoch a v jednom zámorskom území. Demokratickí kandidáti si tak môžu pripísať viac ako tretinu z potrebných 3979 delegátov.

Situáciu môže zmeniť rozhodnutie najmladšieho kandidáta, 38-ročného Buttigiega, odstúpiť tesne pred volebným dňom. "Naším cieľom vždy bolo pomôcť zjednotiť Američanov, aby porazili Donalda Trumpa," povedal Buttigieg priaznivcom, keď oznamoval odchod z kampane.
Buttiegieg prekvapil tesným víťazstvom v Iowe, kde sa cyklus demokratických primárok začal. Uspel aj v New Hampshire, kde získal rovnaký počet delegátov ako Sanders, no v Nevade ani v Južnej Karolíne už také úspechy nezopakoval.
Analytici odhadujú, že kým Buttigieg bol populárny medzi mladšími a liberálnymi voličmi, nedokázal by si zaistiť podporu medzi hispánskym či černošským obyvateľstvom.
Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem
Debut finančníka
Favoritom podľa prieskumov zatiaľ ostáva Bernie Sanders. Jeho nominácia by však podľa Buttigiega priniesla Demokratickej strane zdrvujúcu prehru a "štyri ďalšie roky Donalda Trumpa".

Z Buttigiegovho odchodu by mohol v utorok vyťažiť najmä bývalý viceprezident Joe Biden. Ten cez víkend vyhral v Južnej Karolíne a prilákať dokáže skôr umiernených voličov. Televízia MSNBC tvrdí, že Buttigiegov tím komunikuje s Bidenovým tímom o možnej spolupráci.
Minulotýždňový prieskum agentúry Morning Consult však naznačuje, že voliči Buttigiega v primárkach sú ochotní rovnomerne rozložiť svoje hlasy medzi Bidena, Sandersa, Elizabeth Warrenovú aj Michaela Bloomberga.
Pre finančníka a bývalého starostu New Yorku to navyše bude prvé zapojenie do primárok. O nominantovi Demokratickej strany sa definitívne rozhodne až na sneme strany v júli.