ANKARA, BRATISLAVA. Asi tristo ľudí vyrazilo na cestu zo severozápadného Turecka k pobrežiu. Kráčajú poliami, lesmi, sú medzi nimi ženy aj deti, Sýrčania, Iránci, Iračania, Pakistanci, Maročania, hlásila v piatok ráno turecká spravodajská agentúra Demirören.

V Istanbule už miestna sýrska komunita začala organizovať autobusy, ktoré majú ľudí previezť k hraniciacm.
V pobrežnom meste Ayavacik sa zas začali zhromažďovať utečenci, aby sa vydali na cestu na grécky ostrov Lesbos.
Televízia NTV natočila skupinu ľudí s vakmi, ako kráčajú smerom k pozemnej hranici s Bulharskom.
V Turecku je v súčasnosti asi 3,6 milióna utečencov, väčšina zo susednej Sýrie, a informácia, že turecké úrady im už nebudú brániť v ceste do Európy, medzi nimi vyvolala nádej, že sa môžu posunúť ďalej. Zároveň však tušia, že príkaz tureckým pohraničníkom, že nemajú zasahovať, môže byť len dočasný.
Koniec dohody s Úniou?
Ak bude uvoľnený režim dlhodobý, de facto to znamená, že prestáva platiť dohoda Turecka s Európskou úniou spred štyroch rokov, podľa ktorej mala Ankara výmenou za pomoc pri budovaní utečeneckých táborov brániť ľuďom nelegálne vstupovať do Európskej únie.
Nefungovalo to dokonale, no tureckí pohraničníci sa aspoň naoko tvárili, že proti utečencom zasahujú a tok ľudí výrazne oslabol.
Turecko štvrtkovým rozhodnutím reagovalo na situáciu v Sýrii, kde pri nálete režimu v provincii Idlib zomrelo 33 tureckých vojakov, čo je najvyšší počet obetí v jeden deň od zapojenia tureckej armády do občianskej vojny v roku 2016.