PARÍŽ. Francúzsko si vo štvrtok predvolalo veľvyslanca africkej republiky Mali, aby vyjadrilo protest proti jeho "nepravdivým" a "neprijateľným" tvrdeniam o nekorektnom správaní francúzskych vojakov pôsobiacich v Mali, kde tamojšej armáde pomáhajú v boji proti islamistickým povstalcom.
Francúzsko vyslalo do operácie Barkhane 5100 svojich vojakov, ktorí okrem Mali pôsobia aj na území Burkiny Faso, Nigeru, Mauritánie a Čadu.
Prítomnosť francúzskych vojakov na území týchto krajín Sahelu však býva pomerne často terčom kritiky, čo súvisí s koloniálnou minulosťou Francúzska v tejto časti Afriky.
Ako uviedla vo štvrtok agentúra AFP, malijský veľvyslanec Toumani Djime Diallo sa vo štvrtok na pôde francúzskeho Senátu sťažoval na problémy, ktoré spôsobuje v jeho krajine nasadenie francúzskych vojakov, a osobitne poukázal na ich "excesy" v hlavnom meste Bamako.

"Občas ich vídať vo vykričaných štvrtiach v Bamaku, ich telá sú úplne pokryté tetovaním a správajú sa spôsobom, ktorý nezodpovedá (francúzskej) armáde, ako ju poznáme," vyhlásil Diallo. "Ľudia sa boja, šíria sa klebety," dodal.
Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová v reakcii na Diallove výroky uviedla, že prichádzať s podobnými obvineniami, zatiaľ čo francúzski vojaci riskujú svoje životy na ochranu malijských občanov, je neslušné.
Vyslovila očakávanie, že namiesto šírenia falošných obvinení bude malijský veľvyslanec všetku svoju energiu venovať implementácii záverov summitu v Pau, kde v januári o riešení situácie v oblasti sahelu rokovali prezidenti Francúzska a dotknutých afrických krajín.
AFP pripomenula, že v januári sa v Bamaku zhromaždili stovky ľudí, aby protestovali proti prítomnosti francúzskych vojakov. Demonštranti držali transparenty s nápismi "Francúzi, domov!", "Barkhane končí" či "Francúzsko brzdí náš rozvoj".
Takáto kritika nahnevala francúzske vedenie, a to najmä v súvislosti s tým, že vlani v novembri pri zrážke vrtuľníkov počas misie proti džihádistom v Mali zahynulo 13 francúzskych vojakov. Išlo o najtragickejšiu nehodu francúzskej armády za takmer štyri desaťročia.