PRAHA. Námestie Pod Kaštany v Prahe 6 od štvrtka oficiálne nesie meno po zavraždenom ruskom politikovi Borisovi Nemcovovi.
Informoval o tom spravodajský portál iDNES.cz.
Konštatoval, že týmto gestom sa zmenila adresa ruskej ambasády v Českej republike, pričom ide o vyjadrenie solidarity s ruskou politickou opozíciou a hnutím za ľudské práva.
Praha nie je prvým mestom, ktoré takto Nemcovovi vzdalo hold. Podobný krok v minulosti podnikli Washington či litovská metropola Vilnius.
Kremeľ: Nech Praha nezabúda na ruských vojakov
Kremeľ vo štvrtok uznal, že pomenovanie námestia po zavraždenom ruskom politikovi Borisovi Nemcovovi v Prahe "je suverénnym právom mestských úradov", informovala agentúra RIA Novosti.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však podľa agentúry súčasne vyhlásil, že Rusko by uvítalo, keby vedenie Prahy "nezabúdalo na Červenú armádu a jej vojakov, ktorí obetovali svoj život, aby v roku 1945 oslobodili mesto od nacistov".
Na vraždu sa nespomína
Na otázku, ako si Kremeľ pripomenie piate výročie Nemcovovej násilnej smrti, Peskov odpovedal, že "nijako, lebo (vražda) nie je príležitosťou" pre spomínanie.
V pražskom parku Stromovka vo štvrtok súčasne pomenovali zatiaľ bezmennú promenádu po zavraždenej novinárke Anne Politkovskej, ktorá podobne ako Nemcov patrila ku kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina a politiky ruského vedenia.

Pomenovanie promenády po Politkovskej, zavraždenej v októbri roku 2006, odobrili pražskí poslanci tento pondelok, informoval portál iDNES.cz.
Nemcov bol zastrelený v centre Moskvy, neďaleko od hradieb Kremľa, v noci na 28. februára 2015. V júli roku 2017 boli piati vykonávatelia tohto činu odsúdení na tresty väzenia od 11 do 20 rokov.
Za organizátora vraždy je považovaný Ruslan Muchudinov, zástupca veliteľa práporu Sever patriaceho pod čečenské ministerstvo vnútra. Momentálne je Muchudinov na zozname hľadaných osôb.
Kto bol objednávateľom vraždy, sa polícii a súdom v Rusku nepodarilo zistiť.
Nemcov mal odhaliť aktivity Ruska v Donbase
Nemcovovi príbuzní, priatelia a sympatizanti sa naďalej domnievajú, že vražda súvisí s jeho politickou činnosťou, kritikou prezidenta Vladimira Putina či zasahovaním Ruska do vývoja udalostí na Ukrajine.
Krátko pred smrťou Nemcov pracoval na správe, ktorá mala priniesť dôkazy o priamej účasti ruských vojakov na bojoch v Donbase na východe Ukrajiny.
V tomto duchu sa vo štvrtok vyjadrila aj Nemcovova dcéra Žanna, ktorá podľa agentúry DPA uviedla, že vyšetrovanie v Rusku sa týmto smerom ani neuberá.
"Vyšetrovatelia to uťali hneď v zárodku," vyhlásila Nemcovova dcéra, ktorá sa po otcovej vražde z bezpečnostných dôvodov presťahovala do Nemecka, kde pôsobí ako novinárka stanice Deutsche Welle.
OBSE žiada dôkladné vyšetrovanie
Minulý týždeň Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) požiadala Moskvu, aby Nemcovovu vraždu vyšetrila dôkladnejšie.
Ruské úrady odmietli zverejniť záznamy z bezpečnostných kamier či výpovede svedkov a ruské ministerstvo zahraničných vecí odmietlo umožniť OBSE prístup k týmto dôkazom, pretože "získané informácie môžu byť predmetom štátneho tajomstva", napísal spravodajský server Novaja gazeta. Nemcovová na margo toho povedala, že je "to len chabá výhovorka".
Pri príležitosti 5. výročia Nemcovovej vraždy sa v Moskve v sobotu uskutoční pochod a zhromaždenie zvolané opozíciou na čele s jej súčasným najvýraznejším predstaviteľom Alexejom Navaľným.
Podobná akcia sa bude v sobotu konať i v Petrohrade, kde ju miestna radnica najprv dvakrát odmietla povoliť, ale pod tlakom verejnosti i časti poslancov mestského zastupiteľstva napokon vo štvrtok vydala súhlasné stanovisko.