RIO DE JANIERO. Nový koronavírus, ktorý doteraz na celom svete pripravil o život vyše 2 700 ľudí, prenikol už aj do Latinskej Ameriky. Prvého nakazeného v krajinách Latinskej Ameriky ohlásila v stredu Brazília.
Je ním 61-ročný Brazílčan, ktorý sa nedávno vrátil z dvojtýždňovej pracovnej cesty v severnom Taliansku.
Úrady si vyžiadali zoznam pasažierov letu

Krátko po prílete sa uňho začali objavovať typické symptómy pre ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva - suchý kašeľ, bolesť v krku a iné príznaky typické pre chrípku. Testy v pondelok potvrdili nákazu koronavírusom.
"Budeme teraz sledovať, ako sa bude tento vírus správať v tropickej krajine uprostred leta," povedal na tlačovej konferencii v Rio de Janeiro brazílsky minister zdravotníctva Luiz Henrique Mandetta.
Brazílske úrady sa pokúšajú čo najpresnejšie zrekonštruovať správanie sa a pohyb nakazeného muža po návrate z Talianska, aby mohli otestovať na prítomnosť koronavírusu čo najväčší počet ľudí, s ktorými prišiel do styku.
Pre tento účel si už vyžiadali aj zoznam pasažierov letu, ktorým priletel.
Vírusy nepoznajú hranice
Celosvetovo je koronavírusom nakazených už vyše 80-tisíc ľudí, viac ako 2 700 pacientov zomrelo. Veľká väčšina obetí aj nakazených pochádza z Číny.

Taliansko je pritom jednou z troch krajín mimo Číny, ktoré sú pokladané za sekundárne epicentrá nákazy. Ďalšími sú ešte Južná Kórea a Irán.
V Taliansku v stredu stúpol počet obetí na dvanásť, nakazených je 374 ľudí. Výskyt nových prípadov potvrdenej nákazy navyše už nie je obmedzený len na menšie enklávy v severnom Taliansku, ktoré sa úrady pokúsili izolovať od okolitého sveta.
Medzi novými potvrdenými prípadmi sú aj dva na Sicílii, dva v Toskánsku a jeden v Ligúrii.
Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza v stredu na rokovaní Svetovej zdravotníckej organizácie v Ríme vyzval susedné európske krajiny, aby s Talianskom v boji proti nákaze radšej spolupracovali "a nie izolovali a diskriminovali ho".
"Vírusy nepoznajú hranice a nezastavujú sa na nich," povedal.
Nakazil sa aj poslanec iránskeho parlamentu
V Iráne sa nakazil koronavírusom už aj námestník ministra zdravotníctva a tiež jeden z poslancov parlamentu.
Irádž Harírčí, ktorý je dvojkou iránskeho ministerstva zdravotníctva, v utorok zverejnil video, na ktorom hovorí, že v pondelok večer dostal teplotu a hneď si urobil testy na prítomnosť koronavírusu, ktoré boli pozitívne.
Ešte v pondelok mal pritom tlačovú konferenciu, na ktorej vehementne vyvracal sťažnosti novinárov, že iránske vedenie o nákaze nehovorí pravdu a bojí sa priznať skutočný rozsah epidémie. Na tlačovke viackrát kašlal a bolo vidno, že sa veľmi potí.

Koronavírusom sa nakazil aj poslanec iránskeho parlamentu Mahmúd Sadígí. "Nemám veľkú nádej, že budem naďalej žiť na tomto svete," napísal v utorok 57-ročný poslanec na Twitteri.
V Iráne doteraz zomrelo 19 ľudí, nakazených je podľa oficiálnych údajov 139 osôb. Toto číslo však spochybňujú mnohí domáci aj zahraniční pozorovatelia, podľa ktorých je podľa všetkého - aj vzhľadom na počet úmrtí - oveľa vyššie.
V Taliansku začal prepuknutie nákazy politicky zneužívať bývalý minister vnútra Matteo Salvini, ktorý ho dal do súvislosti s migráciou.
"Vláda koronavírus podcenila. Je nezodpovedné povoľovať príchod migrantov z Afriky, kde bol tento vírus potvrdený," vyhlásil Salvini, pre ktorého je odpor proti migrácii hlavnou politickou témou.
Skutočnosť je pritom taká, že v Afrike sú doteraz len dva potvrdené prípady nákazy koronavírusom, jeden v Egypte a druhý v Alžírsku, a úmrtie žiadne.