PARÍŽ. Epidémia nového koronavírusu v Číne možno nakoniec zachráni šupinavca - jedno zo zvierat, s ktorým sa najviac na svete nelegálne obchoduje.
Peking totiž tento týždeň oznámil úplný zákaz predaja a konzumácie šupinavca. V stredu to napísala tlačová agentúra AFP.
Zákaz konzumácie
Šupinatý cicavec je označený Medzinárodnou úniou na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) za druh, ktorému hrozí vyhynutie.
Loading
...
Zviera je pritom v celej Číne a vo väčšine juhovýchodnej Ázie považované za tradičnú pochúťku.
Keď pátraním zistili, že koronavírus sa v ohnisku nákazy v stredočínskom meste Wu-chan preniesol na človeka zo šupinavcov, čínske úrady v pondelok 24. februára zaviedli zákaz konzumácie divých zvierat.
Zachovanie divých zvierat v Číne
Opatrenia zamerané na zastavenie šírenia tohto vírusu, ktorým sa infikovalo po celom svete vyše 80.000 ľudí a zomrelo naň vyše 2700 ľudí, nakoniec zrejme pomôžu množstvu ohrozených zvierat - ale iba ak sa bude zákaz dodržiavať dlhodobo.
"Oceňujem tento zákaz. Vidíme, že čínska vláda je odhodlaná zmeniť tisícročia starú tradíciu, ktorá je v dnešnej spoločnosti už taká nevhodná," povedal čínsky riaditeľ Medzinárodného fondu na ochranu zvierat (IFAW) Jeff He.
"Myslím si, že zákaz je krokom číslo jeden pre zachovanie divých zvierat v Číne," dodal.
Vyzval tiež na "ráznejšie a progresívnejšie prepracovanie" existujúcich zákonov na ochranu divých zvierat v Číne.

Peking zaviedol podobné opatrenia aj po vypuknutí epidémie SARS (ťažkého akútneho respiračného syndrómu) v roku 2002, ale obchod a konzumácia divých zvierat vrátane netopierov a hadov sa stali opäť populárnymi.
"Podľa môjho názoru vláda vidí, že straty pre národnú ekonomiku a spoločnosť sú oveľa väčšie než výhody, ktoré biznis s konzumáciou divých zvierat prináša," povedal čínsky riaditeľ IFAW.
Šupinavec je zviera, s ktorým sa nelegálne obchoduje najviac na Zemi. Cenia si ho pre jeho mäso a jedinečné šupiny, ktoré údajne majú liečivé vlastnosti.