ŽENEVA. Vo švajčiarskej Ženeve pokračujú rozhovory o prímerí v Líbyi. S odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie spojených národov (OSN) o tom informovala agentúra AFP.
Druhé kolo mierových rokovaní o ukončení bojov medzi líbyjskou vládou národnej jednoty a opozičnými silami vojenského veliteľa Chalífu Haftara otvoril v utorok veľvyslanec pri OSN pre Líbyu Ghassan Salamé.
Po utorkovom raketovom útoku na prístav v hlavnom meste Tripolis ich však vláda pozastavila.
"Rozhovory sú opäť v plnom prúde," oznámil hovorca Podpornej misie OSN v Líbyi Jean El-Alam.
Útok na tripoliský prístav bol najnovším porušením nestabilného prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti v januári. Prímerie sprostredkovali Rusko, ktoré podporuje Haftara, a Turecko, ktoré podporuje medzinárodne uznanú vládu v Tripolise.
K zodpovednosti za útok sa dosiaľ nikto neprihlásil.
Prvé kolo rokovaní sa začiatkom februára skončilo neúspešne. Salamé vyhlásil, že podľa neho je tentoraz "väčšia nádej" na úspech.
Vláda premiéra Fájiza Sarrádža kontroluje už len líbyjskú metropolu Tripolis a malú časť územia na západe krajiny.
Od apríla 2019 čelí ofenzíve Haftara, ktorý sa snaží dobyť Tripolis. Haftarom podporovaná vláda so sídlom v Tobruku ovládla v posledných rokoch celý východ a juh Líbye vrátane kľúčových ropných polí.
V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporila aj vojenská aliancia NATO.
Povstanie v rámci tzv. arabskej jari viedlo k pádu dlhoročného režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího a k jeho smrti.