Canberra 29. januára (TASR) - Jedenásti mladí Afganci v austrálskom utečeneckom tábore Woomera, vyhrážajúci sa samovraždou, dnes dali austrálskej vláde ďalších 24 hodín na to, aby im umožnila odchod z tábora.
Niektorí z utečencov v internačnom centre, pochádzajúcich z Afganistanu a Blízkeho východu, sa pokúsili obesiť, vypili dezinfekčné prostriedky alebo si zošili pery na protest proti zdĺhavému vybavovaniu azylových žiadostí, ktoré trvá niekoľko mesiacov alebo rokov.
Viac ako 200 obyvateľov Woomery už dva týždne drží hladovku a nepokoje sa rozšírili do väčšiny kontroverzných austrálskych internačných centier.
Právnik Rob McDonald, ktorý utečencov zastupuje, uviedol, že 11 mladých Afgancov vo veku 12 až 17 rokov pohrozilo samovraždou, ak nebudú môcť najneskôr dnes o 17.00 h miestneho času (7.30 h SEČ) odísť. Neskôr súhlasili s predlžením tejto lehoty do nasledujúceho večera.
McDonald predtým uviedol, že v pondelok v noci sa pokúsil obesiť 16-ročný Iračan. Strážcovia tábora však včas zasiahli.
Woomera je najväčším zo šiestich táborov tohto druhu a nachádza sa v púšti na pozemku bývalej raketovej základne, asi 475 kilometrov severne od Adelaide. Teploty vzduchu v lete tu dosahujú aj viac ako 40 stupňov Celzia.
Minister zahraničných vecí Alexander Downer však vyhlásil, že protesty nezmenia postoj vlády. "Nikdy, nikdy nechoďte na Austrálčanov s vyhrážkami. Môžete sa vyhrážať mnohým iným krajinám, ale nikdy sa nevyhrážajte Austrálčanom," uviedol Downer v interview pre agentúru Reuters.
Vo viacerých mestách sa konali demonštrácie proti tvrdému postoju austrálskeho premiéra Johna Howarda, ktorý chce utečencov držať v táboroch dovtedy, kým sa nevybavia ich žiadosti o azyl. Tento proces môže trvať až tri roky. Howardovu odstrašovaciu politiku kritizovali OSN a humanitárne organizácie.
Neochota prijímať utečencov Austráliou narástla po zvýšení ich počtu na 5000 za rok, čo je síce v medzinárodnom porovnaní relatívne málo, avšak predstavuje to obrovský nárast oproti obdobiu spred niekoľkých rokov. Austrália okrem toho prijíma 10.000 utečencov ročne pod záštitou OSN a ďalších 50.000 trvalých migrantov najmä z Británie a Nového Zélandu.