BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok v reakcii na stredajšiu streľbu v meste Hanau v Hesensku, motivovanú údajnými krajne pravicovými názormi 43-ročného nemeckého občana, vyhlásila, že rasizmus je jed, ktorý je prítomný v nemeckej spoločnosti.
Informovali o tom agentúry DPA a AFP.
Nenávisť v spoločnosti
"Rasizmus je jed. Nenávisť je jed. A tento jed existuje v našej spoločnosti a je zodpovedný už za priveľa zločinov - od zločinov NSU (pravicovo-extrémistickej skupiny Národnosocialistické podzemie), vraždu Waltera Lübckeho až po vraždy v Halle," vyhlásila.

"So všetkou silou a rozhodnosťou sa postavíme proti tým, ktorí sa pokúšajú v Nemecku rozdeľovať," dodala.
Kancelárka zdôraznila, že Nemecko verí v "dôstojnosť" každého človeka bez ohľadu na jeho rasu či etnickú príslušnosť.
"Dnešok je pre našu krajinu veľmi smutným dňom," povedala Merkelová v krátkom vyhlásení a vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám obetí.
Dodala, že je v úzkom kontakte so všetkými príslušnými orgánmi a priebežne ju informujú o vývoji vyšetrovania.
Hoci je podľa nej ešte priskoro na celkové zhodnotenie tohto násilného činu, veľa nasvedčuje tomu, že páchateľ konal na základe "pravicovo-extrémistických a rasistických motívov".
Odmietajú spoluprácu s extrémistami
Šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová povedala, že útok zdôrazňuje nevyhnutnosť vymedzenia sa Kresťanskodemokratickej únie (CDU) voči krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko (AfD).

"Hanau potvrdil môj postoj, že pre CDU musí byť vždy úplne jasné, že s tou stranou (AfD), ktorá vo svojich vlastných radoch toleruje pravicových extrémistov - a áno, poviem to celkom zámerne - nacistov, nesmie nikdy spolupracovať," vyhlásila Krampová-Karrenbauerová s tým, že to musí platiť aj pre ostatné politické strany.
AfD podľa nej totiž v politickej diskusii vytvára základ pre krajne pravicový spôsob myslenia.
"Prijali sme absolútne tvrdé rozhodnutie: žiadna kooperácia, žiadna spolupráca s AfD," dodala predsedníčka CDU s tým, že streľba v Hanau ukázala, aké dôležité je mať pevnú deliacu líniu voči AfD.
Predseda AfD Jörg Meuthen v reakcii na vyhlásenie šéfky CDU na Twitteri napísal:
"Nejde o pravicový ani o ľavicový teror; ide o paranoidný čin pomäteného človeka. Akákoľvek forma politického využívania tohto hrozného skutku je cynickou chybou. Všetci ľudia v našej krajine by mali namiesto toho spoločne s príbuznými smútiť nad obeťami," uviedol.
Zákon proti extrémistom
Krampová-Karrenbauerová na Twitteri napísala, že myslí na obete, ich rodiny a priateľov. Občanov vyzvala, aby spoločne vyjadrili nesúhlas s krajne pravicovým násilím.
Sústrasť smútiacim rodinám vyjadril na Twitteri podľa denníka Die Welt aj francúzsky prezident Emmanuel Macron:
"V tomto boji za naše hodnoty a ochranu našej demokracie stojím na strane kancelárky (Angely) Merkelovej".
Nemecký minister vnútra Horst Seehofer pripomenul, že vo štvrtok vstúpil do platnosti nový zbraňový zákon, od ktorého očakáva pokrok v boji proti extrémizmu. "Zbrane nepatria do rúk extrémistov," povedal.
Streľba v Hanau
Strelec identifikovaný ako 43-ročný Tobias R. v dvoch baroch s vodnými fajkami v Hanau zastrelil v stredu večer deväť ľudí. Neskôr boli v jeho byte nájdené dve mŕtve osoby - okrem samotného strelca išlo o jeho 72-ročnú matku.
Turecké veľvyslanectvo v Berlíne podľa agentúra Anadolu Medzi obeťami je päť tureckých občanov, citovala slová.
Útok ukazuje, že v Európe sú "rasizmus a islamofóbia" na vzostupe, uviedlo v osobitnom vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí a vyzvalo nemecké orgány na boj proti xenofóbii.
Nemecká spolková prokuratúra násilný čin vyšetruje ako terorizmus. Páchateľ zanechal video obsahujúce krajne pravicové a extrémistické názory, v ktorom sa k činu priznáva.