LONDÝN, BRATISLAVA. Príkladom môže byť vyučený obrábač kovov zo Slovenska. Má maturitu, a hoci angličtinu dobre neovláda, dostal ponuku pracovať vo Veľkej Británii, kde by zarobil 25-tisíc libier (približne 29 800 eur) ročne.
V uplynulom roku by sa ešte za prácou do Spojeného kráľovstva presťahovať mohol. Od 1. januára 2021 by už pracovné víza nedostal.
Koniec lacnej pracovnej sily z Európy
Po odchode Británie z Európskej únie začalo na ostrove platiť takzvané prechodné obdobie. To sa skončilo 31. decembra 2020.
Vláda britského premiéra Borisa Johnsona vopred avizovala, že po tomto dni už bude Británia dbať na to, aby prijímala iba kvalifikovaných odborníkov či migrantov-špecialistov v nedostatkových odboroch.
„Naša ekonomika sa musí prestať spoliehať na lacnú pracovnú silu z Európy (...). Zamestnávatelia sa budú musieť prispôsobiť,“ uvádzalo sa v návrhu vládnej imigračnej reformy.

Podľa tejto reformy bude britská vláda každého ekonomického migranta bodovať, aby sa ukázalo, či je vhodným adeptom na prácu v Británii.
Johnsonov kabinet predstavil nový bodovací systém v polovici februára 2020, pričom reforma okamžite čelila tvrdej kritike. Nepáčila sa opozičným labouristom ani zamestnávateľom, ktorí sa spoliehajú na migrantov napríklad z krajín Strednej Európy.
Denník SME sa spojil s viacerými Slovákmi, ktorým sa v Británii podarilo uchytiť a po čase získať lepšiu prácu. Z pohľadu vlády tak nezostali „lacnou pracovnou silou“. Zdôrazňujú pritom, že ak by bodovací systém platil už v čase ich príchodu, do Británie by sa vôbec nedostali.