MNÍCHOV. Saudskoarabský minister zahraničných vecí Fajsal bin Farhán kritizoval v nedeľu vonkajšie zasahovanie do konfliktu v Líbyi, pričom v tejto súvislosti konkrétne spomenul Turecko.
Informovala o tom agentúra DPA.
Nie je ten správny čas
"Zo Sýrie v súčasnosti prichádzajú jednotky, ktoré sú vysielané z Turecka," povedal pre DPA na okraji Mníchovskej bezpečnostnej konferencie šéf saudskoarabskej diplomacie.
"Samozrejme, to vôbec ničomu nepomôže, len to spôsobuje ešte väčšiu nestabilitu," dodal s tým, že by si vedel predstaviť vyslanie medzinárodnej mierovej misie do Líbye. Na takýto krok však podľa neho nie je ten správny čas.
Možnostiam ukončenia konfliktu v Líbyi sa v rámci mníchovskej konferencie bude v nedeľu venovať približne desiatka ministrov zahraničných vecí a predstaviteľov medzinárodných organizácií.
Stretnutie bude viesť nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a zúčastní sa ho aj osobitný vyslanec OSN pre Líbyu Ghassan Salamé, ktorý podá správu o implementácii opatrení dohodnutých na berlínskom summite o Líbyi, ktorého sa zúčastnili predstavitelia viacerých štátov, vrátane lídrov Ruska, Alžírska, Spojeného kráľovstva, Egypta, Spojených arabských emirátov, Číny, Spojených štátov či Francúzska.
Konflikt v Líbyi
V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Povstanie viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího.

V uplynulých mesiacoch eskalovali boje medzi medzinárodne uznanou vládou v Tripolise a jednotkami veliteľa Haftara, podporujúceho konkurenčnú vládu na východe Líbye.
Vládu sídliacu v Tripolise okrem Turecka podporujú tiež Taliansko a Katar. "Východná" vláda má podporu Francúzska, Ruska, Jordánska, Spojených arabských emirátov a ďalších dôležitých arabských krajín, približuje agentúra AP.