VATIKÁN. Najvyšší predstavitelia rezortov diplomacií Svätej stolice a Číny - arcibiskup Paul Gallagher a Wang I - absolvovali v piatok spoločné stretnutie, ktoré sa uskutočnilo počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Ako informovala agentúra AP, šlo o bilaterálnu schôdzku, ktorá bola prvou na najvyššej úrovni od roku 2018, keď obe strany podpísali prelomovú dohodu o vymenúvaní čínskych biskupov.

Čína a Vatikán nemali diplomatické vzťahy od 50. rokov 20. storočia.
Podľa tlačovej služby Vatikánu sa rozhovor diplomatov týkal dohody uzavretej v roku 2018, života katolíkov v Číne, ale aj prebiehajúcich snáh o získanie kontroly nad šíriacim sa novým koronavírusom, ktorým sa v Číne nakazili tisíce ľudí a ktorý sa rozšíril aj do viacerých ďalších štátov.
Podľa Vatikánu obe strany vyjadrili nádej, že "sa zintenzívni medzinárodná spolupráca na podporu občianskeho spolužitia a mieru vo svete." Diskutovali aj o ľudských právach a medzikultúrnom dialógu, uvádza sa vo vyhlásení Vatikánu.
Vatikán bol za podpísanie dohody o vymenúvaní čínskych biskupov kritizovaný konzervatívnym krídlom vo vnútri cirkvi, pričom hongkonský arcibiskup na dôchodku, kardinál Joseph Zen, tvrdí, že čínska vláda napriek dohode pokračuje v prenasledovaní veriacich podzemnej cirkvi v Číne.
Na trojdňovej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa tento rok zúčastňuje niekoľko desiatok lídrov, vrátane amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, či šéfov ruskej a iránskej diplomacie Mohammada Džaváda Zarífa a Sergeja Lavrova.
Na konferencii sa zúčastnia aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg či šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg.
Na nedeľu je naplánované vystúpenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.