ZÓNA BORENA. Z diaľky to vyzerá ako rozliehajúci sa dym. Keď sa však približujete, je čoraz jasnejšie, že ide o roj koníkov. Sú ich miliardy a miliardy, vyzerajú ako hustá búrka s nespočetným množstvom dažďových kvapiek. Húf zvláštnych nositeľov biblickej skazy ako znamenie zlého osudu zatemňuje aj slnko.
Škodcovia, ktorých poznali a obávali sa ich aj tie najstaršie civilizácie, napadli južnú Etiópiu a susedné časti Kene v množstvách, aké tu nevidelo už niekoľko generácií obyvateľov.
Bez obmedzení sa mohli rozmnožovať v častiach Jemenu a Somálska, kam pre občiansku vojnu centrálna vláda nedosiahne. Do nenásystnej dospelosti dorástli po ceste na západ, pričom spásali polia úrodnejších častí vnútrozemskej Afriky.
Prázdne trhy a dobytok bez jedla

Tento región je momentálne pre koníky obrovským švédskym stolom.
Môže za to dážď, ktorý je pre toto ročné obdobie netypický. Súvisí s dianím v Indickom oceáne, ktoré vyvolala klimatické zmena.
Hrozí humanitárna kríza. Koníky decimujú úrodné polia, ochromujú farmy, zanechávajú za sebou prázdne trhoviská a dobytok, ktorý nemá čo žrať. Približne devätnásť miliónov ľudí vo východnej Afrike sa dostalo do stavu potravinovej núdze.
„Našou jedinou šancou je snažiť sa ich všetky zabiť,“ hovorí Bayeh Mulatu, odborník na kontrolu škodcov z Organizácie OSN pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO) v etiópskom hlavnom meste Addis Abeba.
Podobný nárast počtu koníkov v severnej Etiópii v roku 1954 zničil v oblasti takmer všetku zeleň a spolu so suchami spôsobil rok trvajúci hladomor, pripomína Bayeh.
Napriek technologickému pokroku je šanca, že sa podarí krízu dostať pod kontrolu, malá. Stovky rojov sa vyliahli v pieskovej pôde jemenských a somálskych prímorských oblastí, kde sa s nimi nerobí prakticky nič.