Belehrad 24. mája (TASR) - Srbsko nebude akceptovať nezávislosť Kosova. Na tomto postoji sa dnes v Belehrade zhodli lídri krajiny, ktorí vyzvali na kompromis pre problematickú provinciu spravovanú od roku 1999 OSN.
Na stretnutí s cieľom vypracovať srbskú stratégiu pred piatkovou debatou Bezpečnostnej rady (BR) OSN venovanou Kosove, poprední predstavitelia Belehradu vyhlásili, že provincia by mala získať medzinárodne uznávanú "rozšírenú autonómiu".
"Problém Kosova musí byť vyriešený prostredníctvom dialógu a kompromisu, a predovšetkým s plným rešpektovaním základného medzinárodného princípu zachovania suverenity a územnej integrity únie Srbska a Čiernej Hory," uvádza sa vo vyhlásení vydanom po stretnutí. "Riešenie sa musí nájsť vo forme rozšírenej autonómie v rámci Srbska a únie Srbska a Čiernej Hory," dodáva sa v komuniké s tým, že oficiálnou politikou vlády je, že "našu štátnu hranicu nemožno zmeniť".
Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov, vrátane srbského premiéra Vojislava Koštunicu, prezidenta Borisa Tadiča, neobsahuje podrobnosti o navrhovanej autonómii.
Koštunica však v minulosti uviedol, že riešením by mohla byť plná autonómia, ale nie územná nezávislosť. Tento postoj Belehradu je označovaný ako vzorec "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť".
Kosovskí Albánci však takéto návrhy odmietajú a trvajú na nezávislosti.
OSN by mala v blízkej budúcnosti posúdiť, či Kosovo splnilo stanovené štandardy v oblastiach ako ľudské práva a práva menšín, demokratizácia a vláda zákona, čím Spojené národy podmienili otvorenie rokovaní o konečnom štatúte provincie. V prípade pozitívneho verdiktu by sa rozhovory podľa očakávaní mali začať na jeseň.
Belehradskí lídri vo vyhlásení pripomenuli, že v Kosove "neexistuje sloboda pohybu, že (Srbi) nemajú základnú ochranu svojho majetku a sú stále vystavení násilnostiam". Komuniké pripomína, že do Kosova sa vrátili len tri percentá z viac ako 200.000 Srbov, ktorí z provincie ušli po skončení konfliktu a nastolení administratívy OSN.
Kosovo, oficiálne stále súčasť Srbska a Čiernej Hory (SČH), je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NATO proti vtedajšej Juhoslávii, ktorými aliancia ukončila konflikt medzi jednotkami Belehradu a kosovskoalbánskymi separatistami.